Čína připravuje velkou vojenskou flotilu k invazi na Tchaj-wan, píše deník Telegraph
Deník Telegraph uvedl, že čínské námořnictvo již má největší povrchovou flotilu na světě a také postavilo desítky dvojúčelových lodí schopných operovat v době míru i války.
Čína připravuje flotilu trajektů a civilních lodí k invazi na Tchaj-wan, čímž zvyšuje tlak na ostrovní stát. Novináři poznamenali, že i když Čínská lidová osvobozenecká armáda postrádá vyloďovací čluny potřebné k provedení invaze, může mezeru vyplnit civilními plavidly, včetně desítek obřích trajektů, z nichž každý může přepravovat stovky obrněných vozidel.
„Obojživelné vylodění pod palbou je jedním z nejnáročnějších vojenských manévrů,“ řekl Ray Powell, ředitel projektu SeaLight Stanfordské univerzity. Řekl, že civilní trajekty „jsou pro takovou misi obvykle špatnou volbou“, ale mohly by být použity k hromadné přepravě vojáků přes Tchajwanskou úžinu po zničení její pobřežní obrany nebo k zahlcení ostrovní armády „obrovskou masou“.
#NEW⚡️????— China is preparing a large military fleet to invade Taiwan. – The Telegraph pic.twitter.com/obCwLqTaQl
— UK R REPORT (@UKR_Report) May 27, 2024
Tom Shugart, analytik think tanku Centrum pro novou americkou bezpečnost, v roce 2022 odhadl, že čínské civilní lodě by mohly výrazně zvýšit tonáž vojenského materiálu, který by mohly převážet stávající válečné lodě, což by jim umožnilo přepravit asi 300 000 vojáků a jejich vybavení přes Tchajwanský průliv za přibližně 10 dní.
Japonská pobřežní stráž 27. května uvedla, že minulý pátek vstoupila do teritoriálních vod kolem sporných ostrovů Senkaku, aby odtud doprovodila flotilu lodí čínské pobřežní stráže, píše deník Focus. Dne 24. května čínská armáda během cvičení předvedla simulované údery raketami vzduch-vzduch proti Tchaj-wanu.