Čína lobuje u ostatních zemí za svůj mírový plán před mírovým summitem

Přidat na Seznam.cz

Čína, která se tento víkend nezúčastní mírového summitu ve Švýcarsku lobbuje před švýcarským setkáním u světových vlád, aby podpořily její mírový plán, píše deník Ukrainska pravda.

Zvláštní vyslanec Pekingu pro eurasijské záležitosti Li Hui minulý měsíc navštívil Turecko, Egypt, Saúdskou Arábii a Spojené arabské emiráty a setkal se se zástupci rozvojových zemí na jejich ambasádách v Pekingu, řekli diplomaté.

Při vysvětlování své neúčasti na mírovém summitu se Čína snaží zapojit rozvojové země do šestibodového mírového plánu, který minulý měsíc představila společně s Brazílií.

Zatímco Čína rozvojové země přímo nevyzývá, aby se summitu neúčastnily, podle některých diplomatů jim sděluje, že summit může prodloužit válku. Západním zemím zase Čína tvrdí, že mnoho rozvojových zemí její názor na summit sdílí.

Čínský plán počítá s mezinárodní mírovou konferencí za účasti všech stran ve vhodný čas uznávaný Ruskem i Ukrajinou. Rusko navrhovalo, že by ji mohla zorganizovat Čína. Čína doufá, že švýcarský summit nepovede ke konfrontaci mezi blokynových zemí.

Zdroj: Ukrainska pravda, The Kyiv Independent