Čína by měla zaplatit za podporu ruské války na Ukrajině, tvrdí šéf NATO

Přidat na Seznam.cz

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg sdělil BBC, že Čína by měla čelit následkům, pokud nezmění svou podporu ruské invaze na Ukrajinu. Uvedl, že Peking se snaží lavírovat mezi podporou ruských válečných snah a udržováním vztahů s evropskými spojenci NATO, což podle něj není dlouhodobě udržitelné.

Stoltenberg poznamenal, že Čína poskytuje Rusku klíčové technologie jako mikroelektroniku pro výrobu raket a zbraní používaných proti Ukrajině. Naznačil, že pokud Čína neupraví své chování, NATO bude muset zvážit uvalení ekonomických sankcí, informuje deník BRUTimes.

Již nyní čelí Čína částečným sankcím ze strany USA za podporu Ruska. Washington minulý měsíc oznámil omezení cílená na přibližně 20 čínských a hongkongských firem. Peking ale obhajuje svůj obchod s Moskvou tím, že nedodává smrtící zbraně a obezřetně nakládá s vývozem dvojího užití.

Stoltenberg během návštěvy Washingtonu hovořil také o výdajích na jaderné zbraně a obranu. Jeho komentáře přicházejí v době, kdy Rusko nejeví ochotu zmírňovat svou agresi vůči Ukrajině, kterou označilo za ztrátu času.

Generální tajemník NATO dále vyjádřil obavu nad sbližováním Ruska s autoritářskými režimy jako Severní Korea, Írán a Čína. Uvedl, že Pchjongjang posílá Rusku dělostřeleckou munici výměnou za pokročilé technologie pro své raketové a jaderné programy, čímž pomáhá ruskému válečnému tažení.

Zdroj: BBC, Bru Times