Čína bude mít od Ruska plyn o 28 % levněji než evropští spotřebitelé

Přidat na Seznam.cz

Rusko plánuje dodávat plyn do Číny za cenu o 28 % nižší než pro evropské spotřebitele, a to nejméně do roku 2027. Informuje o tom deník Ukrainska Pravda.

Podle agentury Bloomberg, která se odvolává na prognózu Ministerstva hospodářského rozvoje Ruské federace, „se očekává, že ceny plynu pro asijskou zemi budou až o 28 % nižší, než ceny pro zbývající evropské zákazníky Ruska, a to nejméně do roku 2027, jak vyplývá z ekonomického výhledu připraveného ministerstvem hospodářství.“

Prognóza naznačuje, že neustálé úsilí Moskvy o posílení energetických vazeb s Čínou bude čelit výzvám v důsledku rozpočtových omezení vyplývajících z konfrontace se Západem. Ještě před plnou invazí se ruský plynárenský gigant PJSC Gazprom vyjádřil, že asijskou zemi považuje za perspektivní trh, neboť poptávka na evropských trzích by měla do konce desetiletí klesnout.

V letošním roce ministerstvo předpokládá, že vývoz plynu do Číny bude stát 257 dolarů (cca 6 tisíc korun) za 1 000 metrů krychlových, zatímco v případě toků na západní trhy podle základního scénáře 320,30 dolarů(cca 7 500 korun). V letech 2025 až 2027 se očekává postupný pokles ceny pro Čínu, zatímco cena za dodávky na Západ by měla zůstat relativně konstantní.

Zdroj: Ukrainska Pravda, Bloomberg