Cílem Moskvy je destabilizovat Moldavsko a nastolit proruskou vládu, tvrdí USA

Přidat na Seznam.cz

Spojené státy v pátek obvinily Rusko ze snahy destabilizovat Moldavsko s cílem nastolit promoskevskou vládu. Jedním z prostředků jsou prý pouliční protesty, jak uvedlo několik zahraničních serverů, které se tomuto tématu věnují.

,,Domníváme se, že Rusko hledá způsoby, jak oslabit moldavskou vládu, pravděpodobně s konečným cílem prosadit proruský kabinet,“ řekl novinářům mluvčí Rady národní bezpečnosti USA John Kirby, jehož slova cituje deník Sky. Moldavský parlament 2. března těsnou většinou přijal deklaraci odsuzující ruskou invazi na Ukrajinu, která vyostřila napětí ve vztazích Moskvy s Kišiněvem.

,,Ruští aktéři, někteří s vazbami na ruské zpravodajské služby, se snaží vyprovokovat protesty v Moldavsku a využít je jako základ pro vyvolání vykonstruovaného povstání proti moldavské vládě,“ uvedl Kirby. ,,Máme důvěru v moldavské demokratické instituce a jejich schopnost reagovat na tyto hrozby. Budeme je samozřejmě i nadále podporovat,“ dodal ve svém rozhovoru, jak uvádí americký zpravodajský portál CNN.

Kirby dále uvedl, že Spojené státy posilují sdílení informací o ruských aktivitách v Moldavsku s jeho vládou, aby mohly zmařit ruské plány. Moldavsko s 2,6 milionu obyvatel leží mezi Rumunskem a Ukrajinou a žije v něm početná ruská menšina.

V posledních letech se orientuje prozápadně, což Moskva kritizuje. Napětí mezi oběma zeměmi se vyostřilo v důsledku ruské invaze na Ukrajinu. Kreml navíc důrazně odmítá, že by se snažil destabilizovat situaci v této bývalé sovětské republice. Naopak obviňuje Ukrajinu a další země z podněcování nestability v moldavském separatistickém regionu Podněstří.

Zdroje: CNN, Sky