CIA měla nabídnout Rusku 20 % ukrajinského území výměnou za mír. Představitelé Ukrajiny i Ruska návrh odmítli

Přidat na Seznam.cz

V polovině ledna pověřil americký prezident Joe Biden ředitele CIA Williama Burnse, aby prověřil připravenost Ukrajiny a Ruska k mírovým jednáním. Burns nabídl oběma zemím v konfliktu mírový plán, uvádí ukrajinská agentura Unian.

Dva nezávislí zástupci německé vlády sdělili švýcarskému listu Neue Zürcher Zeitung, že šéf CIA nabídl Kyjevu mír výměnou za půdu a Moskvě půdu výměnou za mír. Údajně se jednalo o 20 procent území Ukrajiny, což zhruba odpovídá rozloze Doněcké a Luhanské oblasti.

Obě země návrh odmítly. Kyjev zdůraznil, že odmítá rozdělit ukrajinské území, zatímco Moskva stále doufá, že válku vyhraje. Mohlo to být právě odmítnutí mírového návrhu, co dohnalo západní mocnosti k přislíbení svých tanků Ukrajině.

Právě po těchto návštěvách se totiž americký prezident rozhodl ustoupit naléhání německého kancléře Olafa Scholze a rozhodl se dodat Ukrajině tanky Abrams.

Rusko nemůže vyhrát

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že se konflikt nachází ve fázi, kdy je strategická porážka Ruska jasná. Ruské okupační síly však stále mají prostředky k tomu, aby podnikali další útoky na vojenskou i civilní infrastrukturu.

Vojenský expert Oleh Ždanov zase přiznává, že se nepodaří naplnit pozitivní prognózy ukrajinských sil, že by mohly dosáhnout původních ukrajinských hranic z roku 1991.

Poradce vedoucího prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak zároveň podotýká, že s Ruskem nelze vyjednávat. Jediné možné ukončení války je podle něj vítězství Ukrajiny.

Zdroje: Neue Zürcher Zeitung, UNIAN