Chystá se výbuch havajského sopečného obra? Geologové naměřili zvýšenou seismickou aktivitu na největší sopce světa

Přidat na Seznam.cz

Láva vytéká z největší sopky světa Mauna Loa na Havaji od 4. dubna 1984. Geologové nyní opět pozorují zvýšenou aktivitu a varují před možnou erupcí.

Na havajském ostrově Big Island by mohla vybuchnout sopka Mauna Loa. Podle vědců největší aktivní sopka na světě na jihu ostrova vykazuje zvýšenou činnost a počet zemětřesení na vrcholu hory se neustále zvyšuje, jak informuje deník Bild.

USGS (americká monitorovací vládní agentura) proto vydala varování před sopkami jako preventivní opatření poté, co bylo od čtvrtka do pátku zaznamenáno 36 malých zemětřesení v blízkosti sopky Mauna Loa, která se nachází v Havajském národním parku.

Pro 200 000 obyvatel Havajského ostrova Big Island, je to horor. Hrůza po erupci menš“ sopky Kilauea v roce 2018 je stále v čerstvé paměti. Tehdy láva a kamenné masy způsobily ničivé škody, zničily domy a silnice a celé havajské souostroví otřásly silné otřesy půdy. Asi 2000 lidí muselo být evakuováno. Od té doby Kilauea opakovaně chrlí žhavou lávu, avšak bez jakýchkoli následků pro místní obyvatelstvo.

Strach z dalšího velkého třesku je tedy velký. A i když geologové nevěří, že erupce Mauna Loa (v překladu Dlouhé hory) aktuálně hrozí, je třeba brát jejich varování vážně. Vědci proto nyní také sledují každý miniaturní záchvěv a zdůrazňují, že pokud by k erupci skutečně došlo, lávové proudy mohou během velmi krátké doby zasáhnout blízká obydlí.

Obří sopka, jejíž výška přesahuje 4000 metrů, se již v polovině září stala velmi neklidnou. Z aktivního dunění a asi pěti až deseti zemětřesení na hoře se tato frekvence podle vědců zvýšila na více než 100 otřesů ve dnech 23. a 29. září. V poslední době pak dvakrát krátce po sobě dokonce 36 zemětřesení denně.

To je dostatečný důvod pro odborníky z Havajského národního parku, aby okamžitě uzavřeli vrchol Mauna Loa pro všechny turisty.

Podle Havajské sopečné observatoře Mauna Loa, která pokrývá polovinu ostrova o rozloze přibližně 10 500 km², vybuchla již 33krát, naposledy v roce 1984.

Zdroj: Bild, USGS