Chorvatský prezident Zoran Milanović zkritizoval západní politiku a zastal se Ruska

Přidat na Seznam.cz

Chorvatský prezident v pondělí kritizoval západní země za to, že dodávají Ukrajině těžké tanky a další zbraně v kampani proti invazi ruských sil a řekl, že tyto dodávky zbraní by jen prodloužily válku, informoval zpravodajský kanál Aljazeera.

Zoran Milanović řekl novinářům, že je šílené myslet si, že Rusko může být poraženo v konvenční válce.

„Jsem proti posílání smrtících zbraní, prodlužuje to válku. Co je cílem? Úpadek Ruska, změna vlády? Mluví se také o roztrhání Ruska na kusy. To je šílené. Je jasné, že Krym už nikdy nebude součástí Ukrajiny,“ řekl Milanović.

Chorvatský prezident byl v roce 2019 zvolen jako levicově-liberální kandidát, tedy jako protipól konzervativních vlád, které v současné době v Evropské unii a členské zemi NATO vládnou.

Od té doby se však obrátil k populistickému nacionalismu a kritizoval politiku Západu vůči Rusku a Balkánu. Milanović si vybudoval pověst proruského kandidáta, což opakovaně popíral.

V posledních měsících však otevřeně vystupoval proti přijetí Finska a Švédska do NATO a proti výcviku ukrajinských jednotek v Chorvatsku v rámci pomoci EU. Podle Milanoviće je očividné jak od roku 2014 do roku 2022 v jednom kuse někdo provokoval Rusko s úmyslem rozpoutat tuto válku, píše kanadský deník Canada Today.

Ačkoli je prezidentská funkce v Chorvatsku převážně ceremoniální, Milanović je formálně vrchním velitelem ozbrojených sil. Jeho nedávné protizápadní výpady uvedly do rozpaků a rozzlobily vládu země, která bezvýhradně podporuje Ukrajinu.

Zdroj: Aljazeera, Canada Today