Chorvatskou turistickou oblast zachvátil požár. Na místě zasahuje na 150 hasičů a 7 letounů

Přidat na Seznam.cz

S příchodem léta se bohužel objevují požáry a Chorvatsko se v současné době potýká s rozsáhlým požárem. Požár se rozhořel dnes ráno v oblasti Primoštenu, což vyvolalo značné obavy a podnítilo rychlou reakci, píše deník Total Croatia News.

Úřady obdržely hlášení o požáru na volném prostranství nedaleko Grebaštice a na místo vyrazili hasiči. V ohrožení je i obec Gornji Banovci, kde požár vznikl. Volimir Milošević, velitel šibenického veřejného hasičského sboru, však prozradil, že situace zdaleka není pod kontrolou ani lokalizovaná.

Do boje s peklem jsou v současné době zapojeny zásahové jednotky, včetně 150 hasičů a 23 hasičských vozů. Kromě toho bylo na pomoc pozemnímu úsilí nasazeno sedm hasičských letounů, píše iDnes.cz. Vážnost situace si vyžádala uzavření příjezdových cest a policie reguluje dopravu na úseku Jadranské magistrály. Panice už propadají i turisté, u Primoštenu se tvoří velká kolona aut, které chtějí místo urychleně opustit.

Lesní požáry se bohužel staly nevítanou součástí letní krajiny v Chorvatsku. Ničivé požáry z roku 2017, které zasáhly i předměstí Splitu, jsou chmurnou připomínkou rozsáhlých škod, které mohou způsobit. V době, kdy se země připravuje na další parné léto, zahájil chorvatský lesní úřad Hrvatske Šume informační kampaň s názvem „Lehkomyslnost je první jiskrou – zabraňte lesnímu požáru dříve, než vznikne“. Cílem kampaně je zvýšit informovanost a předcházet lesním požárům způsobeným lidmi, kterým lze při zodpovědném chování z velké části předejít.

Vzhledem k tomu, že boj proti současným lesním požárům se zintenzivňuje, zůstávají úřady i veřejnost bdělí a přijímají nezbytná opatření, aby ochránili životy, majetek a přírodní krásy Chorvatska před ničivou silou těchto požárů.

Zdroj: Total Croatia News, iDnes.cz