Chlouba ruské armády v plamenech: Ukrajinci vyřídili elitní obrněný transportér KAMAZ

Přidat na Seznam.cz

54. mechanizovaná brigáda se na svém YouTube kanálu pochlubila videem, ve kterém zlikvidovala vzácný a elitní ruský válečný stroj KAMAZ-43269.

Přístroj se ukrýval pod košatým stromem. Před ukrajinským dronem se však neschoval, ten ho zaměřil a informaci o jeho poloze poslal operátorům ukrajinských obrněných sil. Netrvalo dlouho a strom byl pryč, zůstaly jen hořící trosky ruského transportéru KAMAZ.

Co je vlastně KAMAZ?

Je to obrněný kolos, hotová pevnost na kolech. Váží více než deset tun a díky svému speciálnímu motoru překoná i obtížný a těžce přístupný terén. Vyvine rychlost až 90 km/h.

Je odolný vůči minám a používá se k ochraně konvojů před přepadeními. Vozidlo bylo původně navrženo pro ruskou pohraniční stráž a jde o kus elitní techniky, který se na Ukrajině zatím moc nevyužil. Jde o vzácný úlovek ukrajinských vojáků.

Jeho svařovaný ocelový pancéřový trup poskytuje všestrannou ochranu a jeho přední oblouk odolá i zásahům střel z těžkého kulometu. Proti vzdušným útokům toho však moc nezmůže, jak ukázal zásah 54. mechanizované brigády.

Zdroje: 54. mechanizovaná brigáda, ArmyWeb.cz, redakce, Ukraine Weapons Tracker, Awarcom