Chaos v Dubaji. Emiráty zaznamenaly nejvydatnější srážky za posledních 75 let

Přidat na Seznam.cz

Ve Spojených arabských emirátech nastal chaos poté, co v zemi spadlo nejvíce srážek za posledních 75 let, přičemž v některých oblastech spadlo za méně než 24 hodin více než 250 mm srážek, uvedl ve středu v prohlášení státní mediální úřad.

Srážky, které zaplavily ulice, vyvrátily palmy a rozbily fasády budov, nebyly v této blízkovýchodní zemi zaznamenány od roku 1949, kdy se začaly vést záznamy. V oblíbené turistické destinaci Dubaji byly zrušeny lety, zastavena doprava a uzavřeny školy, uvádí CNN Weather.

Podle meteorologických pozorování spadlo na letišti v úterý během pouhých 12 hodin sto milimetrů srážek, což je podle údajů OSN přibližně tolik, kolik Dubaj obvykle zaznamenává za celý rok. Déšť byl tak silný a rychlý, že někteří řidiči byli nuceni opustit svá vozidla, protože voda stoupala a silnice se měnily v řeky.

Podobné extrémní srážky jsou stále častější, protože atmosféra se otepluje v důsledku změny klimatu způsobené lidskou činností. Teplejší atmosféra je schopna nasáknout více vlhkosti jako ručník a pak ji vypustit ven v podobě záplavových dešťů.

Tyto povětrnostní podmínky souvisely s větším bouřkovým systémem, který procházel Arabským poloostrovem a pohyboval se přes Ománský záliv. Stejný systém přináší neobvykle vlhké počasí také do blízkého Ománu a jihovýchodního Íránu. Dojíždějící lidé se snažili najít náhradní způsoby dopravy a procházeli přes silnice v obřích kalužích. Někteří z těch, kteří uvízli, přijeli do Dubaje ze zahraničí, aby se zúčastnili Světového summitu kryptokonference plánovaného na začátek příštího týdne.

Zdroj: CNN, The Guardian