Češky v Egyptě jsou často terčem sňatkových podvodníků. Jak je poznat?

Přidat na Seznam.cz

Je Egypt kromě ráje kultury a historie i baštou podvodníků? Podle českého velvyslanectví v Káhiře je potřeba se mít na pozoru. Česká ambasáda v Káhiře varuje před nebezpečím účelových sňatků, které často cílí na osamělé ženy a matky samoživitelky. Místo romantických princů zde totiž mohou narazit na podvodníky, jejichž cílem je využít jejich důvěřivosti nebo získat vízum do EU, píše server Lidovky.

Ministerstvo zahraničí na svých webových stránkách pravidelně varuje před účelovými sňatky. „Během celého roku, zvláště v turistické sezoně v severní Africe, varujeme před navazováním partnerských vztahů s občany třetích zemí. Tato varování se týkají i vztahů navázaných přes sociální sítě a seznamovací aplikace,“ uvádí ministerstvo.

Podle ekonomického diplomata Ondřeje Cuchého se během turistické sezóny výrazně zvyšuje počet žádostí o sňatek mezi českými a egyptskými občany.

Jak podvodníci operují?

Podle Cuchého podvodníci často pracují v turistickém průmyslu jako zaměstnanci cestovních kanceláří, hotelů nebo prodejci v letoviscích. Tito muži se zaměřují na „snadno dostupné“ ženy – rozvedené, samoživitelky nebo starší ženy, které snadno podlehnou jejich šarmu, uvedl pro Lidové noviny a popsal, jak většinou postupují.

Mezi partnery bývají často velké věkové a ekonomické rozdíly. Muži většinou pocházejí z chudých poměrů a jejich hlavním cílem není láska, ale materiální zisk. Podvodníci pocházejí hlavně z měst Luxor nebo Kena na Nilu.

Na začátku vztahu ženy okouzlí svými frázemi a projevy lásky. Později začnou žádat drobné dárky, finanční podporu pro rodinu, nákup elektroniky a luxusního zboží.

Podvodníci často udržují více vztahů najednou, a mnozí jsou již zasnoubení nebo ženatí, což jejich okouzlené ženy netuší. Tento fenomén se místně nazývá „Iisha“, což znamená „chléb, či život“.

Lisha je součástí života místních obyvatel. Chudé rodiny posílají své syny do turistických letovisek s cílem najít si zahraniční partnerku, získat materiální zabezpečení pro rodinu a případně i pobytové oprávnění v zahraničí.

Po několika návštěvách v letovisku, kdy většinu nákladů hradí žena, podvodník požádá o ruku. Následně podají žádost o schengenské vízum pro rodinného příslušníka. Po získání pobytového oprávnění se často rozvede a vrátí se k egyptské partnerce, případně jí zajistí pobytové oprávnění jako své manželce.

Únosy dětí do Egypta

Českých občanů se týkají také případy únosů dětí do Egypta. Po rozvodu často partneři českých žen utíkají zpět do Egypta s jejich společným dítětem.

České velvyslanectví v Káhiře spolupracuje s právním zástupcem Abdellatifem Shadym, který se specializuje na případy zavlečení dětí do Egypta a rozvodů. I tyto případy nejsou výjimkou pro české občany.

Na co pamatovat při cestě do Egypta

Při cestě do Egypta je nutné mít pas platný alespoň šest měsíců a platné vízum. To lze získat buď při příletu za 25 eur, nebo přes portál E-visa, kde je potřeba zažádat o vízum nejpozději týden před cestou.

Při ztrátě dokladů je nutné okamžitě kontaktovat policii, následně velvyslanectví, kde bude vystaven náhradní doklad. Poté imigrační policii v Káhiře pro vyřízení vstupního razítka, bez kterého nelze opustit zemi.

Pokud do Egypta cestuje jeden rodič s nezletilým dítětem, je nutné mít písemný souhlas druhého zákonného zástupce.

Zdroj: Lidovky