Český motor v ruském dronu vyvolává otázky o efektivitě evropských sankcí

Přidat na Seznam.cz

Snímky ruského dronu Lancet, který byl údajně nalezen nedaleko fronty u Bachmutu na Ukrajině, odhalily, že jeho motor byl vyroben v České republice. Společnost AXI Model Motors, která motor vyrobila, zdůraznila, že do ruských zbraní nikdy motory nedodávala a tento typ motorů už rok nevyrábí.

„Celou situaci již delší dobu řešíme se zainteresovanými úřady, aby se podařila rozkrýt cesta, kterou se do Ruska, potažmo do těchto zbraní motory dostaly. Naše motory se vyváží do celého světa a přes nějakou třetí osobu nebo firmu se to zřejmě přeprodalo až do Ruska,“ uvedla firma na dotaz Deníku N.

Podle informací serveru Kyiv Independent a celosvětových záznamů má obchod s díly pro drony, letadla a bomby do Ruska značně vzrostl. Navzdory sankcím, které by měly obchod s těmito součástkami z Evropy do Ruska omezit, se zboží dostává do ruských továren přes třetí země. Jako příklad je uváděn Kyrgyzstán, jehož firmy zaznamenaly obrovský nárůst obchodu s těmito díly.

Tato informace vyvolává otázky o efektivitě sankcí a nutnosti zpřísnění kontrol obchodu se zbožím, které může být využito pro vojenské účely. Případ také ukazuje na nutnost důkladnějšího sledování původu a konečného určení vyvážených produktů.

Zdroj: Kyiv Independent, Deník N