Česko dodá Ukrajině sebevražedné drony. Ty jim mají pomoci rychleji zneškodnit nepřítele

Přidat na Seznam.cz

Česko-ukrajinská společnost UAC, která ve středočeském Kolíně zahájila před několika měsíci výrobu vojenských dronů pro ukrajinské ozbrojené síly, nyní začala s testovací výrobou dronů určených k ničení cílů, tedy sebevražedných strojů.

Ministryně Jana Černochová během své úterní návštěvy firmy sledovala postup výroby tří vojenských dronů, které budou odeslány na Ukrajinu. Jedná se o dva průzkumné prostředky schopné v reálném čase předávat informace z bojiště a nově testovaný prostředek vyčkávací munice, tedy sebevražedný dron určený k ničení cílů. „Dva typy dronů předávají v reálném čase obrazový signál, což umožňuje velitelům sledovat situaci na bojišti. Třetí dron slouží k ničení cílů a v podstatě se jedná o dálkově ovládanou raketu,“ řekl například pro web Novinky.cz výkonný ředitel společnosti UAC Pavel Bulant.

Společnost ročně vyrobí několik stovek kusů od každého typu dronu. Cena za jeden dron se pohybuje v řádu jednotek milionů českých korun. Drony se budou dodávat v soupravách, které obsahují tři drony a řídicí systém. Sebevražedné drony se však dodávají zvlášť. „Nesnažíme se nahrazovat nedostatek dronů na Ukrajině dodávkami komerčních dronů, které bychom vydávali za vojenské. Naše drony jsou výsledkem desetiletého vývoje, který probíhal během konfliktu na Ukrajině,“ dodal Bulant.

Společnost UAC začala vyrábět vojenské drony v Kolíně teprve v minulém roce, kdy se přesunula z Dnipra kvůli válečnému konfliktu. Vznik firmy v České republice je výsledkem spolupráce, kterou dojednaly česká a ukrajinská vláda v prosinci 2022. V minulosti vznik společnosti podpořila česká vláda, a ministryně Černochová během úterní návštěvy nastínila možnost budoucí spolupráce s českou armádou.

Ministryně Černochová vysvětlila, že společnost nabídla naší armádě bezplatné využití těchto bezpilotních prostředků k testování. Tyto drony by měly sloužit k výcviku ukrajinských vojáků, kteří působí u nás na základě mandátu obou komor Parlamentu České republiky a jsou cvičeni ve prospěch ukrajinských ozbrojených sil. Pokud ministerstvo obrany přijme tento dar po všech certifikacích, mohou tyto drony létat i na našem území.

Ministryně dále prozradila, že společnost UAC momentálně pracuje na kontraktu s jednou z aliančních zemí. „Tato společnost je hlavním dodavatelem dronů pro ukrajinské ozbrojené síly. Jejich monitorovací systémy poskytují nejlepší informace o situaci na Ukrajině, které tamní ozbrojené síly využívají k dalšímu postupu na frontě,“ sdělila Jana Černochová. Ve firmě pracuje z 80 procent občané Ukrajiny, kteří získali povolení přímo od prezidenta Volodymyra Zelenského. „Obdrželi výjimku z mobilizačního nařízení, aby mohli pracovat v České republice ve prospěch své země,“ dodala ministryně.

Zdroje: redakce, autorský text, Novinky.cz, e15.cz