„Česká televize není objektivní a prosazuje Nerudovou a Pavla,“ opřel se do veřejnoprávní televize miliardář a prezidentský kandidát Karel Janeček

Přidat na Seznam.cz

Český miliardář, filantrop a matematický nadšenec Karel Janeček na svém Facebooku ostře kritizoval Českou televizi, konkrétně pořad 168 hodin. Nelíbí se mu, že dle jeho názoru upřednostňují některé kandidáty. Své myšlenky zveřejnil i na blogu serveru Aktuálně.cz.

Pořad 168 hodin údajně nepokrytě prosazuje Petra Pavla a Danuši Nerudovou. Ostatní kandidáty prý nepřímo vyzývá k odstoupení. Kandidáta podráždilo také to, že ho Česká televize nařkla z kupování podpisů.

Jak je to s kupováním podpisů?

Reportáž se údajně snaží diváky přesvědčit, že placení brigádníků, kteří vybírají podpisy, je to samé, jako kupování podpisů. Kandidát se brání, že takový postup využívají všichni kandidáti. Prý to ani jinak není možné. Vysvětlil, že odměna brigádníků byla vypočítána podle hodinové mzdy a odměny za kvalitu.

Každý brigádník dostal zaplaceno za to, kolik hodin odpracoval a za počet podpisů, které sehnal. Navíc se redaktoři 168 hodin snaží vyvolat dojem, že Nerudová a Pavel podobné služby nepoužívají, což podle Janečka není pravda.

Dvojí metr a lži

Karel Janeček pokládá zásadní otázku – zajímá se, zda jsme svědky totální ztráty novinářské etiky a objektivity. Z reportáže je údajně jasné, že si redaktoři dali záležet na tom, aby celou reportáž sestříhali a poskládali tak, aby měl divák pocit, že si kandidáti Diviš a Janeček podpisy koupili a byli za to spravedlivě potrestáni.

Po kontrole Ministerstva vnitra Karlu Janečkovi bylo uznáno pouze 48 091 podpisů, informuje server E15.cz. Jednoho z redaktorů Marka Vranku dokonce obvinil ze lži. Ten totiž prohlásil, že poslední podpisy na arších mají vysokou chybovost. Kandidát to popřel s tím, že chybovost je statisticky rovnoměrná na všech podpisových dokumentech.

Zdroje: Karel Janeček, redakce, Aktuálně.cz, E15.cz