Česká republika zmrazila ruský majetek za zhruba 8,4 miliardy korun

Přidat na Seznam.cz

Česká republika zmrazila ruský majetek podléhající sankcím za zhruba 8,4 miliardy Kč (348 milionů EUR). Oznámil to český velvyslanec na Ukrajině Radek Matula při setkání s Olenou Duma, šéfkou Národní agentury Ukrajiny pro odhalování, vyhledávání a správy majetku pocházejícího z korupce a jiných trestných činů (ARMA), píše deník Suspilne media.

Radek Matula také informoval, že české orgány činné v trestním řízení aktivně sledují informace o ruských občanech, na které se vztahují sankce.

Ukrajinská agentura ARMA v současné době podniká důležité kroky k vytvoření efektivního systému pro sledování a správu majetku získaného z korupce a jiných trestných činů, jakož i majetku sankcionovaných Rusů na pozadí rozsáhlé invaze.

Český velvyslanec v reakci ujistil, že Česká republika podporuje Ukrajinu na cestě ke vstupu do Evropské unie a Severoatlantické aliance.

Na konci července 2023 vyšlo najevo, že české úřady zmrazily účty a zabavily majetek ruského oligarchy Volodymyra Jevtušenkova. Jeho majetek v Karlových Varech se odhaduje na více než 500 milionů korun. Mezi aktiva ruského oligarchy patří zejména pětihvězdičkový hotel Savoy Westend, kde dříve často odpočívali ruští politici, umělci a podnikatelé.

Během jednání strany projednaly plány a vyhlídky vzájemné spolupráce do budoucna, navázání nové úrovně spolupráce mezi ARMA a obdobnými českými agenturami v oblasti detekce, vyhledávání a správy majetku, píše deník Cenzor.

Zdroj: Suspilne media, mbiz.cenzor