Česká republika v rámci své iniciativy již nasmlouvala prvních 180 000 nábojů pro Ukrajinu, uvedl premiér Fiala

Přidat na Seznam.cz

V rámci své iniciativy již Česká republika podepsala smlouvy na dodávku 180 000 kusů dělostřelecké munice pro Ukrajinu a v současné době pracuje na uzavření smluv na dalších 300 000 kusů, uvádí deník Ukrainska Pravda.

„Situace na Ukrajině je kritická. Dochází jim munice, což znamená, že jsou nuceni každý den přijímat obtížná rozhodnutí. To jim nesmírně ztěžuje udržet frontovou linii – právě tu linii, na níž závisí bezpečnost a budoucnost celé Evropy,“ napsal český premiér Petr Fiala ve sloupku pro Financial Times.

„Pracujeme na tom, abychom získali dalších 300 000 nábojů, a na prvních 180 000 jsme již podepsali smlouvy. Na ukrajinskou frontu budou dodány v příštích měsících,“ uvedl.

Předseda vlády také informoval, že za poslední dva roky dodala Česká republika Ukrajině více než 1 milion velkorážných projektilů. Dodal, že Česká republika by takového výsledku nedosáhla bez silné počáteční podpory Dánska a Nizozemska a dalších asi 20 zemí.

Česká republika nalezla 500 000 kusů dělostřelecké munice ráže NATO a dalších 300 000 kusů sovětské ráže. Tato munice se nachází mimo EU a je možné ji zakoupit, na což Česká republika zahájila sbírku finančních prostředků.

Zdroj: Ukrainska Pravda, Financial Times