Česká republika předala Ukrajině první cvičný stíhací simulátor F-16

Přidat na Seznam.cz

Ukrajina obdržela svůj první simulátor stíhačky F-16. Česká republika jej předala brigádě taktického letectva, uvedl to velitel vzdušných sil Ozbrojených sil Ukrajiny Mykola Oleščuk, napsal deník RBC-Ukraine.

Podle něj hlavní modul leteckého simulátoru již testují a připravují k provozu ukrajinští specialisté, píše portál Armyinform.

„Jsem vděčný všem, kteří pomáhají Ukrajině posilovat její leteckou složku. Samozřejmě kromě samotných letounů F-16 potřebujeme vytvořit silnou výcvikovou a materiální základnu pro naši mládež. Vyzývám naše spojence, aby se k této iniciativě připojili,“ řekl Oleščuk.

Po dlouhých jednáních spojenci Ukrajiny vytvořili leteckou koalici. To představuje důležitý krok k posílení obranyschopnosti Ukrajiny proti ruské agresi. Ukrajina obdrží zejména stíhací letouny F-16 od Nizozemska, Dánska a dalších partnerů. Ukrajinští piloti v současné době absolvují výcvik na stíhačkách F-16 v členských zemích koalice. Zatím není známo, kdy Ukrajina letouny obdrží. Partneři však doufají, že se tak stane v létě nebo na podzim tohoto roku.

Zdroj: RBC-Ukraine, Armyinform