Češi zabavili majetek ruského oligarchy: Blízký kumpán Putina Jevtušenko přišel o sto milionů

Přidat na Seznam.cz

Oligarcha Vladimir Jevtušenko je na seznamu osob sankcionovaných Českou republikou kvůli válce na Ukrajině. Podle ukrajinské agentury Unian jde o muže s vazbami na Putina. Nyní oligarcha inkasoval těžký úder od českých úřadů, informovala ČT24.

Jevtušenko tajně ovládal českou společnost, která se zaměřuje na výrobu elektrosoučástek, a vlastní několik hotelů. Jeho podniky v Rusku se specializují na výrobu a dodávky zbraňových systémů, přímo se tak podílí na ruské invazi.

Zatím české úřady zabavily hotel. Ten nyní funguje v omezeném režimu, nepřijímá rezervace a své služby poskytuje pouze hostům, kteří si rezervovali pokoje do konce června. Kromě hotelu Finanční a analytická správa zmrazila účty a majetek českých firem vlastněných Jevtušenkem za 100 milionů korun.

Oligarchova cesta k moci

Jevtušenko už delší dobu patří mezi dvacet nejbohatších podnikatelů v Rusku. V září 2014 byl ruský oligarcha umístěn do domácího vězení za praní špinavých peněz, které byly získány kriminální činností, informoval tehdy Unian s odvoláním na Vyšetřovací výbor Ruska.

V roce 2014 Kreml zkonfiskoval společnost Bashneft, která tehdy Jevtušenkovi patřila. Nyní však oligarcha spolupracuje s Putinem a řídí především strojírenský koncern GTV Systems.

Zdroje: Unian, ČT24