Češi úspěšně shromáždili více než 100 milionů korun pro malého Martínka trpícího vážnou nemocí. Platforma Donio si žádnou provizi z částky nevezme
Veřejná a velmi sledovaná sbírka pro dvouletého Martínka, trpícího vzácnou formou genetického onemocnění, která byla spuštěna 22. srpna, úspěšně dosáhla svého cíle. Na serveru Donio bylo shromážděno nezbytných 100 milionů korun, které rodiče malého chlapce potřebují na jeho drahou léčbu.
Sbírka získala pozornost veřejnosti díky sociálním sítím a tradičním médiím a byla podpořena jak známými osobnostmi, tak obyčejnými přispěvateli. Zvláštní uznání patří herečce Nikol Štíbrové, která upozornila na tuto rodinu a jejich situaci prostřednictvím sociálních sítí, čímž přivedla celou záležitost do povědomí veřejnosti. Zapojil se však například i Leoš Mareš a další.
„Dnes jsme se probudili do o kousek lepšího světa,“ napsal na Twitteru David Procházka, zakladatel Donio. „26.9. 2023 si navždy budeme pamatovat jako den, kdy se dokonal zázrak. Za celé Donio vám všem děkuji. Jste úžasní lidé,“ dodal. Celkově přispělo přes 300 tisíc dárců.
Dnes jsme se probudili do o kousek lepšího světa 🧡
— David Procházka (@ProchyDavid) September 26, 2023
26.9.2023 si navždy budeme pamatovat jako den, kdy se dokonal zázrak.
Za celé @doniocz vám všem DĚKUJI. Jste úžasní lidé. pic.twitter.com/nXBO9dIF8c
Jak zmínil portál Echo24, Martínek byl po narození zdravý, ale později se začaly projevovat příznaky vzácného syndromu AADC. Tento genetický syndrom postihuje pouze kolem 120 lidí na celém světě a ovlivňuje metabolismus neurotransmiterů v mozku. Syndrom AADC je způsoben nedostatečnou funkcí enzymu AADC, který je klíčový pro přeměnu aminokyselin, jako jsou dopamin a serotonin, na neurotransmitery nezbytné pro správnou komunikaci nervových buněk.
Lidé trpící tímto syndromem často čelí závažným neurologickým problémům, jako jsou svalová slabost, poruchy pohybu, poruchy spánku, potíže s polykáním a další obtíže. Martin trpí nejzávažnější formou tohoto onemocnění. Léčba medikamentem Upstaza není hrazena zdravotním pojištěním kvůli vzácnosti onemocnění, a proto byla žádost o hrazení léčby odmítnuta. Náklady na léčbu činí přibližně 4,2 milionu eur, což je přibližně 100 milionů korun.
Kolik procent z vybrané částky předává Donio? Bere si provize?
„Žádné provize si nebereme, vždy předáme celou vybranou částku a dokonce sami hradíme náklady spojené s platebními transakcemi. Provoz a rozvoj Donio pokrýváme z vlastních zdrojů a dýšek dárců, která jsou dobrovolná.“ uvádí zástupci platformy Donio.
Zdroj: Twitter, Donio, Echo24