Černomořská flotila začala používat taktiku z druhé světové války. Rusové chtějí zmást ukrajinskou armádu

Přidat na Seznam.cz

Černomořská flotila je častým cílem ukrajinských dronů. Rusové proto oprášili taktiku z druhé světové války. Doufají, že se jim podaří ukrajinskou armádu zmást.

Námořní analytici si všimli nečekané změny u plavidel ruské Černomořské flotily. Lodě, které se pravidelně zapojují do ruské agrese na Ukrajině, změnily barvu. Dostaly černý nátěr, který je má ochránit před osudem, který potkal křižník Moskva. Jako první o tom informoval námořní analytik H. I. Sutton v článku pro Naval News. Sutton tvrdí, že jde o kamufláž, která má ruské lodě chránit před ukrajinskými drony. Kamufláž byla spatřena na fregatě Admirál Essen, jak uvádí deník BussinesInsider.

Satelitní snímky potvrzují, že příď a záď fregaty dostaly nový nátěr. Rusové použili tmavou až černou barvu, aby zakryli předchozí šedou. Kamufláž lodí je má chránit před ukrajinskými operátory dronů, kteří k identifikaci cílů používají drony s kamerami. Na ty pak útočí sebevražednými drony nebo protilodními střelami. Operátoři ovládají drony na dálku, přičemž bezpilotní prostředky se pohybují vysokou rychlostí na velké vzdálenosti. Osoba, která je obsluhuje, má proto jen velmi krátký čas na rozhodnutí a zachycení nepřátelského plavidla, vysvětluje web NavalNews.

Kamufláž slouží k tomu, aby senzory nebyly schopny rozeznat loď od pozadí na velké vzdálenosti. Barva tak maskuje obrysy lodi. Tato taktika ukazuje, že Rusové se stále obávají ukrajinských bezpilotních letounů, které považují za hrozbu pro černomořskou flotilu. Útoky na ruské lodě byly totiž zaznamenány již v minulosti, a to i v přístavu Sevastopol.

V současné době má Černomořská flotila tři lodě tohoto projektu: Admirál Essen, Admirál Grigorovič a Admirál Makarov, přičemž první z nich vstoupila do služby v roce 2016. Ruská taktika však není nová. Již během druhé světové války se armády snažily oklamat své nepřátele. Dobře známá je německá bitevní loď Bismarck, která kombinovala prvky klamné a rušivé kamufláže.

Klamavá kamufláž spočívala ve falešné přídi a zádi natřené tmavou barvou. Loď měla dokonce falešnou vlnu před zádí, aby odpovídala zdánlivému zkrácení trupu. Kamufláž měla zmást pozorovatele, aby nebyl schopen přesně odhadnout velikost lodi, a tedy ani její identitu.

Zdroje: NavalNews, BussinesInsider