Čečenský ministr byl zadržen v Dagestánu za řízení pod vlivem alkoholu. Kadyrovci zbili policisty a zadrženého propustili

Přidat na Seznam.cz

V Dagestánu byl zadržen vedoucí hlavního oddělení ruského ministerstva pro mimořádné situace pro Čečensko Alikhan Tsakajev pro podezření z řízení v opilosti.

K incidentu údajně došlo v neděli 14. dubna v oblasti kontrolního stanoviště Gerzel v okrese Novolaksky v Dagestánu. Video ukazuje, jak policisté vytahují bojujícího muže z černého SUV a pak ho pokládají obličejem dolů na asfalt, uvádí server Social bites.

Poté přijelo na místo incidentu auto čečenského praporu a tři vozy s nálepkami „Spetsnaz-Achmat“. Podle médií přijelo na místo zadržení celkem 14 aut. V průběhu potyčky s výhrůžkami použití zbraní Kadyrovci násilím odvedli zadrženého a odvezli ho pryč, přičemž zřejmě překročili své služební pravomoci a vyhrožovali zabitím příslušníkům ministerstva vnitra ve službě. Dagestánští příslušníci ministerstva vnitra, kteří byli Kadyrovci zbiti, si na utrpěná zranění nestěžují, pod nátlakem výhrůžek“ píše portál CurrentTime.

Podle čečenského opozičního aktivisty Tumso Abdurachmanova byl mezi příchozími i velitel oddílu SOBR (Zvláštní jednotka Spetsnaz rychlé reakce Národní gardy Ruska) Terek a prezident klubu boje Achmat Abuzaid Vismuradov, který je členem doprovodu čečenského prezidenta Ramzana Kadyrova. Opoziční bloger informoval, že po autě, které řídil Tsakajev, pátrá kanadská služba Interpol.

Alikhan Tsakajev byl v březnu 2022 jmenován šéfem hlavního ředitelství čečenského ministerstva pro mimořádné situace. Předtím působil na republikovém ministerstvu vnitra. V letech 2007 až 2019 velitelem čečenského OMONu a osobně se podílel na některých únosech a mučení místních obyvatel.

Zdroj: Social bites, Přítomný čas