Časy se mění, zaznělo na nádvoří Pražského hradu. Ve svém inauguračním projevu Pavel odsoudil manipulaci a vyvolávání strachu

Přidat na Seznam.cz

Armádní generál ve výslužbě Petr Pavel složil na Pražském hradě do rukou předsedy Senátu Parlamentu České republiky Miloše Vystrčila prezidentský slib a stal se tak čtvrtým prezidentem samostatné České republiky. Při ceremoniálu ve Vladislavském sále bylo 800 pozvaných hostů, včetně Pavlových předchůdců Miloše Zemana a Václava Klause.

Nový český prezident Petr Pavel chce do nejvyšší ústavní funkce v zemi vnést důstojnost, úctu, slušnost a další hodnoty, které podle něj v posledních letech ztrácejí na významu. Ve svém inauguračním projevu dále uvedl, že českou politiku také často ovládali populisté, jejichž úspěch byl založen na manipulaci a vyvolávání strachu, což on nikdy nebude akceptovat, uvádí portál Novinky.cz.

Ve funkci hodlá být aktivní od samého počátku. Oznámil, že již brzy zveřejní svůj plán konkrétních cílů pro prvních sto dní. Podle vlastních slov je připraven být kritizován za to, že začal příliš aktivně, místo aby byl pasivní. Česká republika je podle něj středně velká země s unikátní polohou ve středu Evropy, a tak má často umírněnější pohled na svět než země s mocenskými ambicemi.

Na začátku společné schůze obou komor českého parlamentu vystoupila předsedkyně dolní komory Markéta Pekarová Adamová. Na její pozvání přišli na pódium Pavel a Vystrčil. Pavel poté pronesl prezidentský slib s rukou položenou na výtisku Ústavy ČR. ,,Slibuji věrnost České republice. Slibuji, že budu dodržovat její ústavu a zákony. Slibuji na svou čest, že svůj úřad budu zastávat v zájmu všeho lidu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí,“ prohlásil před zhruba 800 lidmi v sále, jak uvádí deník Blesk.

V půl čtvrté odpoledne začalo ve Španělském sále méně formální setkání u sklenky vína, na které je pozváno asi 2 500 hostů. Slavnostní den zakončí ekumenická modlitba za vlast a prezidenta ve svatovítské katedrále. Odstupujícímu prezidentu Miloši Zemanovi vypršel o půlnoci druhý mandát. Tehdy byla na Pražském hradě spuštěna prezidentská standarta a uzavřena Brána gigantů, což signalizovalo uvolnění prezidentského úřadu.

Během přibližně čtrnáctihodinové pauzy, kdy byla Česká republika bez prezidenta, měli prezidentské pravomoci premiér Petr Fiala, předseda Senátu Miloš Vystrčil a předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová, vysvětluje web iDNES. Pavel bude prezidentem po dobu pěti let. O další mandát se však později pravděpodobně ucházet nebude.

Zdroje: iDNES, Blesk, Novinky.cz