Časté otravy houbami ve Francii. Mohou za ně i mobilní aplikace

Přidat na Seznam.cz

Lidé ve Francii bojují s častými otravami po konzumaci hub. Podle expertů je to způsobeno mobilními aplikacemi i změnou počasí. Informoval o tom server Euronews.

Od počátku srpna bylo ve Francii zaznamenáno více než 250 případů otravy houbami. Jedná se o zhruba dvojnásobný nárůst v porovnání se stejným měsícem v minulém roce. Za tímto negativním jevem stojí podle odborníků počasí i mobilní aplikace.

Odborníci varují, že aplikace, které tvrdí, že rozpoznávají různé druhy hub, se mohou mýlit. Lidé by se podle nich neměli spoléhat na to, že technologie dokáže rozlišit jedlé houby od jedovatých.

Francouzská agentura pro zdravotní bezpečnost (ANSES), která je zodpovědná za hlášení údajů zaznamenaných toxikologickými centry, vyzvala francouzskou veřejnost k ostražitosti.

Ve svém prohlášení varovala, že je snadné se nakazit jedlou houbou, a uvedla, že lidé mají zkušenosti. „Záměna jedlého druhu za jedovatý druh, někdy v důsledku použití aplikace na rozpoznávání hub v chytrém telefonu, nebo dokonce konzumace jedlých hub ve špatném stavu, špatně konzervovaných nebo nedostatečně tepelně upravených,” citoval zprávu server Yahoo.

Nárůst případů otravy houbami souvisí také s deštivým počasím v některých regionech. To posunulo období sběru.

Mezi oblíbené mobilní aplikace patří Mushrooms – AI identifier. Ani tato aplikace používající umělou inteligenci však není stoprocentní. Stále platí pravidlo, že by lidé měli sbírat pouze houby, které bezpečně znají i bez použití aplikací či odborné literatury. Mezi houbaři v Česku je také populární aplikace iHoubař.

Zdroj: Euronews, Yahoo