Bývalí zaměstnanci SpaceX žalují Elona Muska za sexuální obtěžování. Jsou mezi nimi ženy i muži

Přidat na Seznam.cz

Skupina osmi bývalých inženýrů společnosti SpaceX podala žalobu ve středu u státního soudu v Los Angeles. Obvinili společnost SpaceX a jejího generálního ředitele Elona Muska ze sexuální obtěžování a diskriminaci žen.

Podle žaloby, o níž informovala americká média, se společnost SpaceX mstila poté, co upozornily na „všudypřítomnou sexistickou kulturu“, kterou Musk údajně podporoval, a že byly v roce 2022 neoprávněně propuštěni v rozporu s kalifornskými zákony.

Žalobu podali čtyři muži a čtyři ženy. Tvrdí, že generální ředitel zveřejňoval sexuální fotografie a znevažující komentáře o svých zaměstnancích. „Toto jednání mělo předvídatelný výsledek v podobě urážky, způsobení trápení a narušení jejich emocionálního klidu na pracovišti,“ uvádí se v textu.

Žadatelé požadují finanční odškodnění

Poté se rozhodli napsat dopis, v němž vyjádřili své znepokojení nad Muskovým „ostudným“ přístupem k údajnému sexuálnímu obtěžování a diskriminaci, kterým údajně běžně trpí inženýrky společnosti SpaceX, jejich stížnosti byly údajně několikrát ignorovány.

Podle osmi bývalých zaměstnanců navíc neúspěšně naléhali na další vedoucí pracovníky společnosti, aby se distancovali od dalších sexistických komentářů. Generální ředitel je v té době pronesl na svých sociálních sítích.

Bývalí zaměstnanci požadují blíže nespecifikované peněžní odškodnění a soudní příkaz, který by společnosti SpaceX zakázal pokračovat v „nezákonném“ způsobu propouštění.

Anne Shaverová, jedna z právniček žalobců, uvedla, že vedení společnosti SpaceX „vědomě umožňovalo a podporovalo pracovní prostředí plné sexuálního obtěžování.“„Být propuštěn za protest proti naprostému selhání společnosti SpaceX, která nepřijala základní opatření k zabránění sexuálnímu obtěžování, je jednoznačně odvetné, protiprávní a žalovatelné,“ dodala.

Společnost SpaceX obvinění odmítá

Společnost SpaceX popřela, že by se dopustila takového jednání. Tvrdí, že dopis je poškozující a že bývalí zaměstnanci byli propuštěni za porušení firemních zásad. Osm inženýrů již v lednu podalo stížnost k americkému Národnímu úřadu pro pracovní vztahy (NLRB) s tím, že jejich propuštění porušilo jejich práva vyplývající z amerického pracovního práva. Na žádost společnosti SpaceX později americký odvolací soud pozastavil řízení s NLRB do doby, než bude žaloba bývalých zaměstnanců vyřešena.

Zdroje: 20minutos, CNN Business