Bývalému šéfovi ukrajinské bezpečnostní služby SBU hrozí doživotí za velezradu

Přidat na Seznam.cz

Bývalý šéf ukrajinské bezpečnostní služby SBU pro Charkovskou oblast bude souzen na základě obvinění z velezrady za údajnou sabotáž obrany regionu proti Rusku. V pondělí to prostřednictvím Telegramu oznámil ukrajinský Státní úřad pro vyšetřování. Muži hrozí doživotní vězení.

Orgány činné v trestním řízení uvedly, že 40letý Roman Dudin místo organizování činnosti proti nepříteli se ve skutečnosti podílel na sabotáži. Většina Charkovské oblasti, která leží na severovýchodě Ukrajiny a hraničí s Ruskem, byla od začátku ruské invaze loni v únoru až do září okupována ruskými vojsky, píše deník France24.

Podle vyšetřovatelů Dudin věřil, že ofenzíva ruské armády bude úspěšná, a doufal, že nově nastolené proruské úřady s ním budou jednat vstřícně vzhledem k jeho podvratné činnosti, uvedl Státní úřad pro vyšetřování. Dudin je obviněn z toho, že v době válečného stavu opustil bez povolení svůj post a nezákonně nařídil svým zaměstnancům, aby přerušili práci a opustili region.

Kromě toho je také obviněn z úmyslného vytvoření podmínek, které umožnily ruským jednotkám zmocnit se zbraní a ochranných prostředků v sídle bezpečnostní služby, píše ukrajinský deník Babel. Dudin zastával svou funkci od roku 2020 do května 2022, kdy ho prezident Volodymyr Zelenskyj odvolal s odůvodněním, že v prvních dnech invaze nepracoval na obraně města, ale myslel jen na sebe.

Zdroje: Babel, France24