Byla schválena doba oddlužení z pěti let na tři roky

Přidat na Seznam.cz

Zákonodárci odsouhlasili reformu insolvenčního práva. Klíčovou změnou je zkrácení doby nutné pro oddlužení z dosavadních 5 let na nově stanovené 3 roky. Tato úprava se vztahuje na všechny kategorie dlužníků, nikoli jen na podnikatelské subjekty, píšou lidovky.cz.

Další významnou změnou je zrušení podmínky uhrazení určité minimální částky pohledávek věřitelů pro získání osvobození od zbytku dluhů. Nově se budou tyto případy posuzovat zcela individuálně dle konkrétních okolností, informuje ČT24.

Po schválení v Poslanecké sněmovně nyní novela putuje k projednání do Senátu. V případě úspěšného legislativního procesu nabudou uvedené změny účinnosti a zavedou novou úpravu procesu oddlužení.

Cílem reforem je poskytnout osobám v úpadku druhou příležitost a umožnit jim rychlejší vyvázání se z dluhové pasti. Dotkne se to přibližně 200 tisíc osob.

Kritici však namítají, že zkrácení lhůty pro oddlužení zhorší postavení věřitelů, mezi nimiž mohou být například samoživitelé, společenství vlastníků či bytová družstva.

Zdroj: lidovky.cz, ČT24