Bundestag požaduje předání raket Taurus Ukrajině. Rakety by mohly zničit Krymský most a donutit Rusy ke kapitulaci

Přidat na Seznam.cz

Několik zástupců německých parlamentních stran z oblasti obrany v Bundestagu (Německém spolkovém sněmu) vyzvalo k poskytnutí raket dlouhého doletu Taurus Ukrajině k úderům na cíle na území agresorského Ruska. Toto stanovisko však spolková vláda již dříve označila za nepřijatelné, píše Ria.

O dodávkách raket Taurus ukrajinským ozbrojeným silám již dříve hovořili Sarah Nunni, mluvčí pro obranu za Zelené a Roderich Kiesewetter, zahraničněpolitický expert opoziční Křesťanskodemokratické unie i bývalý plukovník Bundeswehru. Politici zdůrazňují, že Ukrajina by měla mít právo použít tyto rakety dlouhého doletu k ničení ruských zařízení, z nichž okupanti odpalují rakety.

„Nejúčinnější obranou proti ruským náletům je ostřelování cílů na ruském území na okupovaných územích na východě Ukrajiny, odkud Rusko provádí své útoky,“ zdůrazňuje Nunni.

Kiesewetter se mezitím domnívá, že německé řízené střely budou pro takové údery nepostradatelné. „Taurus je důležitý, protože je velmi účinný a může být použit k ničení zásobovacích a řídicích struktur daleko za frontovou linií,“ řekl.

Politik také vyslovil domněnku, že s pomocí zbraní dlouhého doletu by Ukrajina mohla zničit Krymský most, což by znemožnilo zásobování ruských vojsk přes Krym, zničit Černomořskou flotilu a donutit nepřítele ke kapitulaci, a tím poloostrov osvobodit.

Gustav Gressel, vedoucí pracovník Evropské rady pro zahraniční vztahy (ECFR), uvedl, že Německo odkládá dodávku raket Taurus z několika důvodů. Zejména německý kancléř Olaf Scholz uvedl právní důvody, které dodávce brání. Například nutnost pověření Bundestagu k vyslání vojenského personálu do zahraničí, aby pomohl Ukrajině integrovat rakety do sovětských letadel.

Zdroj: Ria, TSN