Budeme chránit Bělorusko, reagoval Peskov na slova polského generála. Tvrdí, že se Polsko připravuje na vyprovokování státního převratu v Bělorusku

Přidat na Seznam.cz

Kreml reaguje na slova polského generála a tvrdí, že se Polsko připravuje na vyprovokování státního převratu v Bělorusku, píše polský deník Onet. „Ruská federace má samozřejmě povinnosti zajistit bezpečnost Běloruska a my je tváří v tvář této jasné hrozbě splníme,“ uvedl Dmitrij Peskov, mluvčí Vladimira Putina.

Polský generál hovořil o povstání proti Lukašenkovi. Kreml na to reaguje. Tvrdí, že Polsko zvažuje ozbrojený zásah v Bělorusku.
„Pokud bude ukrajinská protiofenzíva úspěšná, ti ozbrojení Bělorusové, kteří jsou součástí vojenského potenciálu ukrajinské armády, nesloží zbraně. Půjdou do Běloruska. Doufám, že to vyvolá povstání v Bělorusku, toho se Lukašenko bojí. Připravme se na povstání v Bělorusku, protože k němu dojde. Jde o to, abychom tento okamžik neprospali. Musíme být připraveni podpořit ty jednotky, které budou provádět operaci proti Lukašenkovi. Máme důvody jim pomoci, stejně jako pomáháme Ukrajincům“. Tato slova pronesl polský generálporučík v záloze Waldemar Skrzypczak v pořadu televize Polsat. Na slova polského generála již reagovalo Rusko a Bělorusko. „Už dlouho sledujeme tyto lidi, o kterých mluvil polský generál. Tvrdí, že tvoří pluky nebo prapory. Alespoň nám říkají, že to dělají. Ale my víme, kde jsou. Známe jejich jména a příjmení. Jsme připraveni. Ať přijdou.“ řekl Aleksandr Lukašenko, kterého citovala běloruská státní agentura BelTA, píše deník RadioZet. A co na to říká Kreml?

„Ruská federace má závazky k zajištění bezpečnosti Běloruska a my je tváří v tvář této evidentní hrozbě splníme.“
Dmitrij Peskov, mluvčí Vladimira Putina, již Skrzypczakova slova komentoval. „Polské úřady nyní zachvátila rusofobní hysterie a my vidíme, že tato nám nepřátelská země otevřeně hovoří o svém záměru zasahovat, a to i silou, do vnitřních záležitostí sousední země,“ řekl Peskov. Mluvčí novináři Pavlu Zarubinovi v pořadu „Moskva. Kreml. Putin“ řekl: „Ruská federace má samozřejmě povinnosti zajistit bezpečnost Běloruska a my je tváří v tvář této jasné hrozbě splníme. Polsko je země, která je vůči nám nepřátelská. Tak daleko bych zašel. Nazýval bych ji jednoduše nepřátelskou,“ dodal Dmitrij Peskov.

Zdroj: RadioZet, Onet