Bude Gréta jíst hamburgery z umělého masa? A jak to vidí úředníci v Bruselu?

Přidat na Seznam.cz

Přední ekologická aktivistka, osmnáctiletá Švédka Greta Thunbergová, připomněla svou existenci a boj proti globálnímu oteplování na milánském kongresu mladých ekologů Youth4Climate 28. – 30. září. „Přejděte na veganství nebo snižte spotřebu masa!“ – apelovala Gréta na mladé ekoaktivisty. Existuje i třetí způsob. Můžete být (eko)masožraví a jíst hamburgery z umělého masa. Pak nebudete kazit klima ostatním.

Připomeňme výzvy ekologů a OSN, že chov dobytka produkuje 14,5 % celosvětových emisí skleníkových plynů. A jaké jsou to skleníkové plyny? Metan, který je pro klima mnohonásobně nebezpečnější než oxid uhličitý. Povaha skotu je taková, že když se krmí, tak prdí. To víte. Ročně se porazí 75 miliard kusů dobytka, aby se vyrobilo 325 milionů tun masa na hamburgery, steaky, klobásy atd.

Protože ve většině nejsme úplně šetrní, není divu, že se stále častěji ozývají hlasy volající po zamezení chovu zvířat. Byznys nechce utrpět, a tak se pro novou ekologickou dobu již připravuje a pracuje na technologiích pro rychlou a levnou výrobu umělého masa. K výrobě umělého masa jsou zapotřebí kmenové buňky odebrané živým zvířatům. Buňky se množí přibližně dva týdny, což je doba, za kterou se vytvoří maso nebo svalová tkáň. V oddělené kultuře se stejnou metodou vyrábí tuk. Tyto umělé produkty se pak kombinují. Poté se přidá barvivo, protože umělé maso nemá krev a musí se nějak podobat skutečnému masu. Celý proces trvá přibližně dva měsíce. Pro srovnání: kráva jde na jatka obvykle ve věku 12 až 18 měsíců.

Umělé maso může být zdravější než maso přírodní. Nejenže neobsahuje škodlivé bakterie. Také proto, že může být obohaceno například o správné vitamíny. Umělý hamburger už není experimentální výrobek, jehož výroba stojí 250 tisíc dolarů. O několik let později, v roce 2019, výroba libry (asi 450 g) umělého kuřecího masa stála 150 dolarů (cca 3 270 Kč) a hovězího 200 dolarů (cca 4 300 Kč). Zatím se nevyrábí ve velkém, ale je to jen otázka času. Izraelská společnost Future Meat Technologies jako první na světě zřídila průmyslovou linku na výrobu umělého masa. A do roku 2022 plánuje snížit cenu umělého masa pod 10 dolarů (cca 210 Kč) za libru. Příliš mnoho přemýšlení o zrušení chovu dobytka v zájmu životního prostředí. Než se stane dostupným nejen pro bohaté, možná se brzy dočkáme omezení chovu zvířat, které ničí klima.

Stačí pár rozhodnutí úředníků a emise metanu z kravských zadků se sníží. Úředníci a politici EU vidí uhlíkovou stopu všude, včetně výroby potravin. Brusel chce změnit sazby DPH na potraviny v celé Evropské unii tak, aby potraviny s největší uhlíkovou stopou, což je především maso, podléhaly základní sazbě DPH, která bude mnohem vyšší. Pokud by se tak stalo před výrobou levného umělého masa, a vše nasvědčuje tomu, že se tak stane, znamenalo by to pro mnohé cestu do minulosti. Návrat ke stravě založené na bramborách, kroupách, hrachu a příležitostně na mase. Ale abychom zastavili globální oteplování, musíme přinést oběti. Kromě toho maso, zejména červené maso, samozřejmě přírodního původu, není tak zdravé, jak si někteří lidé myslí.

I Gréta na umělé maso za těchto okolností nepochybně přistoupí.

Zdroj: umweltbundesamt.de, CNBC