Britský zástupce v OSN odsoudil útoky Rusů na civilní infrastrukturu, školy, nemocnice a místa bohoslužeb. „Ruské síly jsou zodpovědné za děsivá zvěrstva,“ prohlásil.

Přidat na Seznam.cz

Politický koordinátor Spojeného království Fergus Eckersley na zasedání Rady bezpečnosti OSN odsoudil ruskou invazi na Ukrajinu a řekl, že podle britských odhadů v tomto konfliktu zemřelo nebo bylo zraněno více než 200 tisíc ruských vojáků.

Odsoudil hlavně to, že Rusko neúnavně útočí na civilní infrastrukturu, včetně domů, škol, nemocnic a také na místa bohoslužeb. „Ruské síly jsou zodpovědné za děsivá zvěrstva,“ prohlásil.

Smrt mladých

Dále taky obvinil Rusko z toho, že posílá na smrt „tisíce svých vlastních mladých mužů“ a odhalil, že podle britských odhadů bylo na Ukrajině zabito nebo zraněné více než 200 tisíc ruských vojáků. Podle Eckersleyho byla Ukrajina donucena k tomu, aby uplatnila své právo na obranu podle charty OSN, podle zástupce Spojeného království jsou Ukrajinci ve válce o národní přežití, ale také brání právo všech národů žít beze strachu z ruské agrese.

Současně také přisoudil veškerou „zásluhu“ za válku na Ukrajině Rusku. A jedinou cestou k míru je, aby Putin ukončil invazi, stáhl svá vojska. „Rusko tuto válku začalo a musí ji ukončit dříve, než způsobí další utrpení,“ zakončil svůj projev.

Ponurá statistika

Podle agentury Unian, která se opírá o statistiky Ministerstva obrany Ukrajiny, přišli Rusové o více než 246 tisíc vojáků. Údaje Britů se tak rozchází se statistikou, kterou Ukrajinci pravidelně zveřejňují. Je však nutné poznamenat, že jde o velice chaotický konflikt a že je zaprvé velice těžké určit přesná čísla a zadruhé jsou přesné počty zabitých a raněných důležitým strategickým údajem.

Zdroj: Oficiální vládní web Spojeného království, Unian