Britský ministr obrany varuje: Zpravodajské služby mají důkaz, že se Čína chystá dodat Rusku smrtící pomoc

Přidat na Seznam.cz

Podle britského ministra obrany Granta Shappse se Čína chystá poskytnout Rusku smrtící zbraně. Americké a britské zpravodajské služby prý mají důkazy, uvádí server RBC-Ukrajina.

,,Smrtící pomoc nyní přichází nebo bude přicházet z Číny do Ruska a na Ukrajinu a považuji to za významnou událost,“ informoval Shapps, který konkrétní důkazy ke svému tvrzení nepředložil.

Podle něj však mají Spojené státy i Británie důkazy, že se něco takového děje, píše deník Kyiv Independent. Britský ministr ve svém projevu na Londýnské obranné konferenci uvedl, že odtajňuje nové zpravodajské informace, aby odhalil docela významný vývoj a vyzval svět, aby se probudil a uvědomil si hrozbu, kterou představuje. 

Už kdysi američtí představitelé varovali Čínu před poskytováním vojenské pomoci Rusku. Kromě toho naléhali na Čínu, aby pomohla ukončit válku Ukrajiny s Ruskem. Zdá se, že tato varování byla zbytečná. 

,,Ta nedávná návštěva, kterou jsme viděli,.. 64% nárůst obchodu, který jsme mezi oběma zeměmi zaznamenali, ukazuje, že tam je ve skutečnosti mnohem hlubší vztah,“ varoval Shapps. 

Podle deníku Kyiv Independent britský ministr neupřesnil další podrobnosti o této smrtící pomoci. Řekl však, že je na demokratických státech, aby se naplno zasadily o mezinárodní řád založený na západních hodnotách, který vyžaduje více spojenců a partnerů po celém světě.
,,Je čas, aby se svět probudil. A to znamená převést tento okamžik do konkrétních plánů a schopností. A to začíná položením základů pro zvýšení výdajů na náš kolektivní odstrašující prostředek v rámci celé aliance,“ dodal.

Role Číny ve válce proti Ukrajině

Čína je pro Rusko životně důležitým spojencem, uvedl server BBC. Putin tvrdil, že se čínsko-ruské vztahy neustále posilují. Děje se tak navzdory tomu, že byly na Rusko uvaleny sankce ze Západu a nedávno byly Spojenými státy oznámeny sankce vůči Pekingu, bankám a společnostem se sídlem v Honkgkongu spolupracujícím s Ruskem. Washington i Brusel věří, že i když Čína přímo neprodává Rusku zbraně, vyváží technologie a konponenty pro válku. Čína však trvá na tom, že po celou dobu války nepodporovala ani Ukrajinu, ani Rusko. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí minulý měsíc prohlásil, že vztahy Ruska a Číny představují „normální spolupráci“. 

Zdroj: RBC-Ukrajina, Kyiv Independent, BBC