Britská vláda chce uprchlíky ubytovat na botelu. Těm kteří se nechtějí ubytovat, pohrozila vláda odebráním podpory

Přidat na Seznam.cz

Britská vláda pokračuje v kontroverzních snahách v rámci své imigrační strategie, píše portál Voxpot. Její poslední krok však vyvolává velké vášně.

Do hrabství Dorset na jihozápadě Anglie přijíždějí turisté například kvůli vápencovému oblouku nad mořem, hradu Corfe pamatujícího ještě časy Viléma Dobyvatele anebo městu Bournemouth a plážím.
Oblast má však od léta ještě jednu dominantu. Na popud britské vlády Rishiho Sunaka do přístavu přilehlého ostrova Portland připlula loď s názvem Bibby Stockholm, která na své palubě disponuje ubytovacím místem až pro 506 lidí.

Cílem britské vlády je, aby na lodi byli ubytováni uprchlíci čekající na udělení azylu. Plovoucí „žaláře“ nejsou kupodivu v Británii žádnou novinkou – jejich tradice se spojuje s vládou Jiřího III. v 18. století. Na stejném místě v Portlandu kotvila v letech 1997-2006 jiná loď HM Prison Weare, která byla schopna pojmout až 400 lidí.

Na lodi Bibby Stockholm se zkraje srpna dostalo 15 žadatelů o azyl, ale dalších 20 se odmítlo nalodit. Těmto a dalším, kteří by také odmítli na botel nastoupit, pohrozila vláda odebráním podpory.

„Pokud odmítnete poskytnuté ubytování, jakým je i toto plavidlo, zvážíme stažení vaší azylové podpory. Takový jedinec se pak bude muset postarat sám o sebe,“ řekl náměstek ministryně vnitra pro imigraci Robert Jenrick pro list the Guardian.

Na britskou vládu se od zveřejnění plánu na ubytování migrantů na lodi nepřetržitě snáší vlny kritiky ze strany veřejnosti. Někteří ubytování na botelu označil za „nehumánní“ a přímo přirovnali ubytovací podmínky k modernímu otroctví. A situace na lodi mu nahrává – objevily se již čtyři desítky případů výskytu nebezpečné bakterie legionelly.

Zdroj: Voxpot, Guardian