Britská rozvědka analyzovala důsledky ukrajinských útoků na ruská letiště

Přidat na Seznam.cz

Ukrajina nedávno zahájila sérii úspěšných úderů na ruské letecké základny, z nichž byly vypouštěny bezpilotní letouny, což Rusko donutilo dočasně snížit počet startů. Podle zpráv tajných služeb Ukrajina zmařila plány Ruska na zřízení kontroly nad svým vzdušným prostorem, uvedl deník UNN.

Vzhledem k tomu, že se Ukrajina vypořádala s plány Ruska na zavedení kontroly nad vzdušným prostorem Ukrajiny, bylo Rusko omezeno v možnosti použít své značné síly rychlých stíhaček a bombardérů.

Aby tuto nevýhodu překonalo, začalo Rusko do značné míry spoléhat na široké využívání relativně levných bezpilotních letounů (UAV). Ty jsou využívány k narušování ukrajinské protivzdušné obrany a k útokům na vojenské i civilní cíle mimo dosah jeho dělostřelectva, napsal deník RBC-Ukraine.

Dne 21. června ukrajinské námořnictvo a Bezpečnostní služba Ukrajiny oznámily, že zasáhly 726. ruské výcvikové středisko protivzdušné obrany na letišti v ruském Jejsku. Tato základna je jednou z nejméně pěti, z nichž Rusko provedlo údery bezpilotních letounů na Ukrajině. Úder údajně zničil 120 bezpilotních letounů různých typů a zranil 9 osob. Podle zpravodajských služeb Spojeného království povedou tyto údery v krátkodobém horizontu k určitému narušení schopnosti Ruska používat bezpilotní letouny k úderům na cíle hluboko uvnitř Ukrajiny z těchto míst.

„Je velmi pravděpodobné, že v krátkodobém horizontu tyto údery způsobí určité narušení ruské schopnosti používat bezpilotní letouny k úderům na cíle hluboko na ukrajinském území z těchto míst. Existuje reálná možnost, že Rusko rozptýlí své operace bezpilotních letounů na méně zranitelné základny, a proto bude tento dopad pravděpodobně dočasný. Je pravděpodobné, že Ukrajina využije svých nedávných úspěchů a bude pokračovat v protiletecké kampani na úkor Ruska,“ uvádí britské ministerstvo obrany.

Zdroj: UNN, RBC-Ukraine