Britská ekonomika má být letos horší, než ta ruská, tvrdí predikce MMF

Přidat na Seznam.cz

Mezinárodní měnový fond odhaduje, že Británie bude v letošním roce nejslabší velkou ekonomikou ze skupiny G7 a její ekonomický růst se sníží o 0,6 procent. Zemi trápí vysoké daně a také největší vlna stávek za posledních několik generací. Místo slibované prosperity přichází ekonomická katastrofa, píše server DailyMail.

Jako klíčový faktor prudkého snížení ekonomického výhledu ze strany MMF se uvádí přísnější fiskální politika Velké Británie, tedy vyšší daně, rostoucí úrokové sazby, a také prudce rostoucí účty za energie. Pokud se předpovědi MMF potvrdí, bude Velká Británie jediným členem skupiny vyspělých zemí G7, jehož ekonomika v roce 2023 poklesne. Podle deníku The Independent na tom bude letos britská ekonomika hůř, než sankcemi sužovaná ruská. Jen ve Spojeném království přitom sankce proti Rusku poprvé přesáhly 18 miliard liber, protože byla zpřísněna finanční omezení vůči kremelským bankám a oligarchům.

MMF ve svém sníženém hodnocení Velké Británie trvá na tom, že šance na hlubší recesi je způsobena přísnou fiskální a měnovou politikou, zejména vysoké daně. Daň z příjmu právnických osob se zvyšuje z 19 na 25 procent a končí daňový superodpočet poskytující investiční pobídky. Zároveň se snižuje pomoc domácnostem a firmám, které se potýkají s vysokými účty za energie. Vláda ale žádné snížení daní neplánuje a plně se soustředí na boj s inflací zvyšováním úrokových sazeb.

Hospodářské zmatky přicházejí v době, kdy Británie nadále čelí největší vlně stávek za posledních několik generací, kdy stávkuje více než 500 000 zaměstnanců v sedmi odborových svazech, zejména v železniční dopravě, zdravotnictví a školství. Stávkují ale také požárníci nebo zaměstnanci pošty. Podobnou vlnu stávek země nepamatuje od sociálních nepokojů z období vlády Margareth Thatcherové.

Zdroje: dailymail.co.uk, theindependent.co.uk