Británie vyvíjí vlastní hypersonickou střelu

Přidat na Seznam.cz

Velká Británie chce vyvinout a uvést do provozu hypersonickou střelu. Projekt chtějí dokončit do roku 2030.

Vojenské vedení Británie chce mít hypersonické zbraně, aby v této věci dohnalo USA, Čínu a Rusko. Britské ministerstvo obrany chce, aby byla raketa vyvinuta a vyrobena výhradně v Británii s termínem do roku 2030.

Projekt se snaží vyvinout střelu, která by se mohla pohybovat rychlostí přesahující Mach 5, což je pětkrát rychleji než rychlost zvuku, píše portál UK Defence journal.

Předpokládá se, že plány raket jsou stále v raných fázích a zatím nebylo rozhodnuto, zda budou rakety odpáleny ze země, z moře nebo ze vzduchu. Jednou z možností je namontovat rakety na stíhačku Typhoon nebo F-35, ale pak by byl dosah menší než u pozemních zbraní. Střely mohou být také odpáleny z britských válečných lodí, píše deník RBC-Ukraine.

Ministerstvo obrany od konce loňského roku vytvořilo skupinu asi 80 firem, které mají vypracovat možné projekty. Dohoda byla dohodnuta v prosinci, říkalo se jí „národní mise“.

Zdroje zapojené do projektu uvedly, že stavba raket by byla obzvláště náročná, protože některé z požadovaných materiálů ještě neexistují, což znamená, že musí být navrženy od začátku, aby vydržely vysoké teploty spojené s hypersonickými rychlostmi.

Zdroj: UK Defence journal, RBC-Ukraine