Bouře Poly se přehnala nad Nizozemskem a Německem. První oběti na životech

Přidat na Seznam.cz

Nizozemsko Podle odborníků je bouře „Poly“ nejsilnější letní bouří od počátku meteorologických záznamů. V důsledku bouře již zemřeli nejméně dva lidé. Varování před bouřkami platí až do večera, uvádí Das Erste.

Jak píše deník Tagesschau, v Nizozemsku bouřlivé počasí způsobilo dopravní chaos: stovky letů byly zrušeny a částečně byla zastavena vlaková doprava. Meteorologický ústav vyhlásil pro velkou část země červenou výstrahu.

V Nizozemsku bouřková níže „Poly“ způsobuje masivní omezení v letecké a železniční dopravě. Ráno zasáhla nizozemské pobřeží bouřková vlna s rychlostí větru až 120 kilometrů za hodinu. Meteorologický institut KNM vydal výstrahu červené kategorie – nejvyšší možný stupeň varování – pro provincie Severní Holandsko, Flevoland, Frísko a oblast IJsselmeer.

Ráno obdrželi obyvatelé provincie Severní Holandsko varovnou zprávu. Kvůli „extrémnímu počasí“ úřady vyzvaly lidi, aby nevycházeli z domovů a volali na tísňovou linku pouze v „život ohrožujících situacích“. Do provincie patří i hlavní město Amsterdam.

Byly zrušeny letadla, vlaky stojí. Na amsterdamském letišti Schiphol muselo být kvůli špatnému počasí zrušeno více než 300 spojů. Na internetových stránkách letiště se uvádí, že omezení se očekávají nejméně do 15 hodin kvůli „silnému větru, dešti a špatné viditelnosti“.


Na zpoždění a zrušení vlaků se musí připravit také cestující po železnici. V provinciích Severní Holandsko a Flevoland byl provoz zcela zastaven od 8.30 hodin, jak informovaly nizozemské železnice na svých internetových stránkách. Postiženy by mohly být i další části země. Dráhy doporučily cestujícím, aby pokud možno odložili svou cestu.

Zdroje: Das Erste, Tagesschau