Bombové výhrůžky slovenským školám byly zřejmě kybernetickým útokem. Ve čtvrtek se ve třídách opět vyučovalo

Přidat na Seznam.cz

V úterý museli žáci v 1543 slovenských školách předčasně ukončit vyučování kvůli anonymním výhrůžkám bombou. Výhrůžky se týkaly především základních škol, ale také středních a mateřských škol. Kromě nich přišly výhrůžky také některým bankám, obchodům s elektronikou a soudům, píše Denník N. Ve čtvrtek přišly nové výhrůžky dvěma středním školám v Banské Bystrici, doplňuje čerstvé informace server Aktuality.sk.

Na dvou středních školách v Banské Bystrici bylo ve čtvrtek přerušeno vyučování. Důvodem byly výhrůžné e-maily, které školy v ten den obdržely a které měly podobný obsah jako ty, jež byly v úterý 7. května rozeslány školám na celém Slovensku.

„Můžeme potvrdit, že na dvou středních školách v Banské Bystrici bylo dnes přerušeno vyučování a jejich budovy prohledala policie. Žádná hrozba nebyla zjištěna,“ řekla mluvčí Banskobystrického samosprávného kraje Lenka Štepáneková.

„Policie zkontrolovala všechny školy, kde byl v úterý nahlášen bombový útok. Podle aktuálních informací jim nehrozí bezprostřední nebezpečí, proto není nutné přistoupit k jejich uzavření,“ uvedlo ve středu během volného dne slovenské ministerstvo školství. Ve čtvrtek budou policisté monitorovat situaci ve školách po celé zemi.

Policie intenzivně pracuje na objasnění trestného činu a vypátrání původce hrozeb a spolupracuje také s dalšími bezpečnostními složkami a zahraničními partnery.

„Takové útoky v takovém rozsahu jsme ještě nezažili,“ řekla státní tajemnice slovenského ministerstva vnitra Lucia Kurilovská a dodala, že Policie usiluje o identifikaci pachatele a zajišťuje digitální stopy. „Bude učiněno vše, co se týče získání důkazů, aby byl pachatel co nejrychleji odhalen.“ dodala.

Doplnila, že pro školy bylo vyčleněno 2050 policistů. „Každá základní a střední škola má svého policistu, člověka, na kterého se může kdykoli obrátit,“ vysvětlila s tím, že školy se na policistu mohou obrátit i v případě hrozby extremismu.

Ministerstvo vnitra chce společně s ministerstvem školství zavést systém cvičení ve školách, jehož součástí bude i nácvik evakuace budovy. „Je důležité nastavit procesy ve školách tak, aby v případě, že dostanou takovou informaci, okamžitě informovaly linku 158, kde jsou vysoce profesionální lidé,“ řekl na tiskové konferenci Rastislav Polakovič, náměstek slovenského policejního prezidenta pro vnitřní pořádek a bezpečnost.

Zdroj: Denník N, Aktuality.sk