Blízký Putinův spojenec Medvedčuk: Za vše může západ, protože neuznává ruské zájmy. Nevyloučil jaderný konflikt v Evropě

Přidat na Seznam.cz

Blízký spolupracovník ruského prezidenta, Viktor Medvedčuk, se pustil do kritiky západní pomoci Ukrajině a nevylučuje, že se konflikt může přesunout na celý evropský kontinent.

Viktor Medvedčuk, proruský politik a kmotr ruského diktátora Vladimira Putina se aktuálně pasuje do role historika a vojenského experta. Ve svém nejnovějším článku pro ruský web Izvestia o válce na Ukrajině, viní ze všeho, co se stalo, kolektivní západ a vyzval západ, že ruské zájmy je potřeba brát v úvahu.

„Jsou jen dvě cesty ven: sklouznout do světové války a jaderného konfliktu, nebo znovu zahájit proces nastolení míru, k němuž je třeba vzít v úvahu zájmy všech stran,“ tvrdí Medvedčuk. „Je nutné politicky uznat, že i Rusko má své zájmy.“

Kmotr Vladimira Putina se domnívá, že konflikt na Ukrajině se může nadále vyostřovat a nakonec se rozšířit dále do Evropy a dalších zemí. Zároveň nevyloučil vyřešení konfliktu na lokální úrovni. To ovšem není možné, když Zelenského vláda prohlašuje, že žádný mír nepotřebuje.

Medvedčuk zdůraznil, že trvající podpora Ukrajiny ze strany Evropy, je nejlepší cesta vstupu do války, když nevyloučil ani jaderný konflikt.

Podle Medvedčuka na Ukrajině od roku 1991 „existují dvě země – protiruská a proruská“, píše Ukrajinskápravda. Po prvním Majdanu v roce 2005 ovšem začala budovat ukrajinská vláda protiruskou politiku na úrovni státní ideologie a začala názorově obracet Ukrajince proti Rusům.

Zdroj: Izvestija, Ukrajinskápravda