Blížící se slovenské volby. Návrat Roberta Fica k moci by mohl posílit protizápadní a proruské tendence

Přidat na Seznam.cz

Výsledky průzkumu agentury Focus naznačují, že favoritem před parlamentními volbami na Slovensku zůstává strana Směr-SD bývalého premiéra Roberta Fica. Tato politická síla by podle průzkumu získala 18,9 procenta hlasů, zatímco strana Progresivní Slovensko (PS) by dosáhla na 16,5 procenta. To znamená pokles náskoku Směru-SD o pět procentních bodů oproti srpnovým průzkumům.

Dle Respektu důležitou pozicí obsazuje i strana Hlas-SD, kterou vede expremiér Peter Pellegrini, a ta by podle aktuálních preferencí získala 14,6 procenta hlasů. Celkem by se do parlamentu dostalo sedm politických stran.

Směr-SD, vedený Robertem Ficem, má silné vedení v průzkumech preferencí voličů. Fico má pověst silného lídra, a jeho strana zdůrazňuje stabilitu a sociální jistoty, což přitahuje mnoho voličů, zejména na východě Slovenska. Zároveň se Fico profiluje svou zahraniční politikou, která je směřována k Rusku. To však vyvolává obavy mezi demokratickými silami.

Hospodářské noviny uvádí, že Progresivní Slovensko (PS), vedené Michalem Šimečkou, se stalo silnou alternativou ke tradičním politickým stranám. Získalo podporu voličů hledajících proevropskou a liberální alternativu k Ficovi a jeho straně. Důležitou roli v politickém krajině hraje také strana Hlas expremiéra Petera Pellegriniho, která může ovlivnit sestavení vlády po volbách.

Výsledky těchto voleb mají význam pro budoucnost Slovenska, protože mohou ovlivnit směr, kterým se země vydá. Návrat Roberta Fica k moci by mohl posílit protizápadní a proruské tendence, což by mohlo ohrozit demokracii a evropskou integraci Slovenska. Naopak, silná podpora pro PS a demokratické síly by mohla zajistit zachování demokratických hodnot a udržet Slovensko na cestě k evropské integraci.

Zdroje: Hospodářské noviny, Respekt