Bitka mezi politiky na Slovensku. Expremiér Matovič a exministr vnitra Kaliňák se poprali na veřejnosti. Zasahovala policie

Přidat na Seznam.cz

Dnešní středeční ráno se konala tisková konference slovenské strany Směr-sociální demokracie v centru Bratislavy, kterou narušil expremiér Igor Matovič příjezdem auta s reproduktory, do kterých začal vykřikovat hrubé nadávky na exministra Kaliňáka. Došlo na pěsti a kopance. Spor ukončil až zásah policistů.

Bizarní případ se stal ve středu ráno na tiskové konferenci. Hlavním tématem byla migrace a právě tam dorazil Igor Matovič v autě s reproduktory a začal směrem na exministra vnitra a místopředsedu Směru Kaliňáka do mikrofonu hlásat, že to byla právě jejich vláda SSD, která schválila vydávání dokladů o setrvání cizinců na Slovensku.

Do střetu se dostali poté, co chtěl Matovič vystoupit z auta, neboť se mu účastníci tiskovky snažili vypnout reproduktor. „Nech mě. Nechytej to, je to náš majetek,“ řekl. „Jo? Co se bojíš?“ říkal mu Kaliňák a snažil se Matovičovi vzít z rukou mikrofon a chytal ho za ruku. „Netahej mě,“ reagoval Matovič a Kaliňáka kopl nohou do hrudi .„Je to můj majetek. Nech mi to!“ křičel Matovič. „Vy jste rozprodali stát,“ pokračoval. Na to dostal od dalšího kandidáta na poslance za Směr Richarda Glücka pěstí do tváře, píše deník Pravda.sk.

Spor mezi nimi zažehnala až městská policie. Policista uklidňoval a odtlačoval Kaliňáka směrem zpět. Igor Matovič byl vyzván k odjezdu, ale zareagoval až po třetí výzvě policie. Ta ho také z místa vyprovodila.

Matovič tvrdí, že se na tiskovou konferenci dostavil pro to, že chtěl vyjádřit svůj názor a konference byla předem oznámená a veřejná.

Matovič přiblížil, že přišel v souladu s veřejným zájmem. Tvrdí, že chtěl lidem říct pravdu, protože za situaci s migrací jsou podle něj zodpovědní Kaliňák a šéf Směru-SD Robert Fico. Během jejich vlády se totiž schválila změna zákona o povinnosti vydávat potvrzení cizincům. Matovič Směru-SD vyčítá, že jeho poslanci nebyli ochotni v uplynulých dnech v parlamentu podpořit novelu, kterou by se tato povinnost zrušila, píše deník Aktuality.sk.

Někteří politici již potyčku odsoudili. Předseda Směru Robert Fico se k ní vyjádřil až později. Tvrdí, že Matovič dostal to, pro co si přišel.

Případem se bude zabývat policie jako možným protiprávním jednáním. Matovič ve svém vyjádření řekl, že počítá s tím, že trestních oznámení bude hned několik , ale že důkazů je vzhledem k přítomnosti veřejnosti a novinářů mnoho a také je pevně přesvědčen o tom, kdo je pachatel a kdo oběť.

Zdroje: Aktuality.sk, Pravda.sk, Twitter