Bílý dům varuje, že se Rusko připravuje na velký útok, cílem je Charkov

Přidat na Seznam.cz

V noci ze čtvrtka na pátek zahájili Rusové ofenzívu na Charkovskou oblast, kterou potvrdil ukrajinský prezident Zelenskyj. Pokračuje evakuace obyvatel pohraničních měst. Bílý dům varuje, že „Rusové se možná připravují na přímý útok“ na Charkov. Mluvčí Rady národní bezpečnosti John Kirby připustil, že USA koordinují obranu před ofenzívou s Ukrajinou.

Portál Yahoo konstatuje, že není pochyb o tom, že hlavním cílem Rusů je ovládnout druhé největší město na Ukrajině. Je možné, že Rusko v následujících týdnech učiní další pokrok, řekl John Kirby. V této souvislosti potvrdil americkou podporu Kyjevu. Dodal, že „zdá se, že se Kreml připravuje na větší útok“. Ukázal na ukrajinské město Charkov. Je možné, že Rusko bude chtít obsadit toto velké město a pokračovat dále na západ.

Samostatné prohlášení k ruskému útoku vydalo ministerstvo obrany Ukrajiny. Bylo hlášeno, že k útoku došlo ráno, kolem 5.  „Byl učiněn pokus prorazit naši obrannou linii pod krytem obrněných vozidel,“ čteme ve zprávě. Útok byl odražen. Zároveň se potvrdilo, že ve Volčansku došlo ke škodám. Rusko tam zaútočilo bombami a dělostřelectvem.

Podle deníku Sky News mluvčí Rady národní bezpečnosti John Kirby v pátek vyjádřil obavy z rostoucí intenzity ruské ofenzivy u Charkova. Naznačil, že se Rusové možná připravují na přímý útok na toto město. Zdůraznil také, že Spojené státy jsou v neustálém kontaktu s Ukrajinou a koordinují obranné akce proti této ofenzívě.

Zdroje: Yahoo, Sky News