Biden omilostnil tisíce amerických veteránů odsouzených podle zákona zakazujícího homosexuální sex

Přidat na Seznam.cz

Prezident USA Joe Biden napravuje „velkou nespravedlnost“ milostí pro vojenský personál.

Prezidentské prohlášení umožňuje příslušníkům LGBTQ+ služeb odsouzeným za trestné činy pouze na základě jejich sexuální orientace požádat o osvědčení o milosti, které jim pomůže získat zadržované dávky, píše deník The Guardian.

„Dnes napravuji historickou křivdu a využívám své pravomoci udělit milost mnoha bývalým příslušníkům služby, kteří byli odsouzeni jen proto, že byli sami sebou,“ uvedl Biden ve svém prohlášení. Podle prezidenta jde o „důstojnost“ a „slušnost“ a o to, aby armádní kultura odrážela americkou kulturu.

Omilostnění by se vztahovalo na všechny případy odsouzení z let 1951 až 2013, kdy Kongres přepsal článek 125 Jednotného kodexu vojenské justice, který sodomii kriminalizoval, píše deník NBC News.

Představitelé administrativy neupřesnili, kolika bývalých příslušníků služby se to týká, ale odhadli, že podle tohoto ustanovení, podle něhož by každá osoba, která byla shledána vinnou ze sodomie, měla být potrestána podle rozhodnutí vojenského soudu, byly odsouzeny „tisíce“ osob. Opatření by se vztahovalo i na ty, kteří již zemřeli.

Podle průzkumu, který v lednu provedla skupina GLAAD, podporuje Bidena 68 % registrovaných LGBTQ voličů a 15 % bývalého prezidenta Donalda Trumpa.

Zdroje: The Guardian, NBC News