Biden a Zelenskyj na summitu G-7 podepíší desetiletou bezpečnostní dohodu mezi USA a Ukrajinou
Na nadcházejícím summitu skupiny G7 v Itálii se prezident Joe Biden bude primárně soustředit na upevnění dohody, která by umožnila poskytnout Ukrajině okolo 50 miliard dolarů (1,15 bilionu korun) z prostředků získaných ze zmrazených ruských aktiv, píše deník ABC News.
Spojené státy tvrdí, že jde o řešení, jak zlepšit kritickou situaci na ukrajinských bojištích použitím ruských finančních zdrojů místo peněz amerických daňových poplatníků. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se summitu osobně zúčastní, aby zdůraznil naléhavost celé situace. Očekává se, že Biden se během tohoto týdne setká se Zelenským, což bude jejich druhé setkání za uplynulý týden po jejich předchozí schůzce v Paříži.
Sedm členských zemí G7 však zatím v této záležitosti nedospělo ke shodě. Detaily budou vyjednávány v průběhu summitu s cílem oznámit dohodu na konci tohoto týdne, informuje deník Washingtonpost. Předpokládá se, že by tento plán financování Ukrajiny vyslal vzkaz ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, že nezvítězí, jelikož podpora USA a jejich spojenců pro Ukrajinu bude pokračovat bez ohledu na výsledky voleb v jednotlivých zemích.
Země G7 však musí vyřešit složité aspekty, včetně mechanismu vyplácení prostředků a záruk pro jejich splácení. Evropské země mají rovněž rozdílné názory na využití těchto zdrojů, přičemž některé upřednostňují přímé výdaje na zbraně. Existují také složité právní překážky a obavy, kdo by případnou půjčku garantoval.
Desetiletá bezpečnostní dohoda
Cílem této dohody, kterou plánuje Biden a Zelenskyj ve čtrvtek podepsat je zavázat budoucí americké administrativy k podpoře Ukrajiny, a to i v případě, že by listopadové volby vyhrál bývalý prezident Donald Trump. Dohoda bude rámcem pro dlouhodobé úsilí USA pomoci s rozvojem ukrajinských ozbrojených sil, které si v konfliktu s Ruskem osvojily využívání bezpilotních letounů a dalších pokročilých technologií. Ukrajinská armáda je však zároveň zastaralá a nutně potřebuje moderní zbraně.
Úředníci doufají, že se dohoda postaví nad politické rozpory ve Spojených státech. Zároveň ale připustili, že Trump nebo jakýkoliv budoucí prezident může od této právně závazné výkonné dohody odstoupit, protože nejde o smlouvu ratifikovanou Kongresem. Dohoda také nezahrnuje žádné nové závazky ohledně vyhlídek Ukrajiny na členství v obranné alianci NATO, které zůstávají v nedohlednu.
Since the war began, the EU and its Member States provided nearly €100 bn to support Ukraine.
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) June 11, 2024
The paradigm shift is our €50 bn Ukraine Facility.
Thank you, @Bundeskanzler and @ZelenskyyUa, for hosting this meeting.
The EU stands with Ukraine for as long as it takes. pic.twitter.com/MJqDAIYhyY
Zdroj: ABC News, Washingtonpost