Bezpečnostní služba Ukrajiny zveřejnila unikátní záběry z osvobození Hadího ostrova

Přidat na Seznam.cz

Bezpečnostní služba Ukrajiny (SBU) zveřejnila nové záběry z osvobození Hadího ostrova u příležitosti dvou let od doby, kdy byly ruské jednotky nuceny ustoupit ze strategické základny v Černém moři.

V příspěvku na Telegramu agentura popsala jedinečnou a mimořádně důležitou operaci. „Skládala se z několika etap a měla strategický význam, protože od té doby začalo postupné vytlačování nepřítele z Černého moře,“ uvedla SBU.

Od osvobození Hadího ostrova 30. června 2022 se Ukrajině podařilo velmi úspěšně snížit přítomnost a palebnou sílu ruské černomořské flotily, když zničila nebo vyřadila z provozu přibližně třetinu jejích plavidel, uvádí portál Unian. Hadí ostrov, který se nachází 35 kilometrů od pevniny Oděské oblasti, obsadily ruské síly na začátku plnohodnotné invaze kvůli jeho strategickému významu.

24. února 2022 zaútočily na ostrov dvě ruské válečné lodě a vyzvaly ukrajinskou pohraniční stráž, aby se vzdala. Jeden z ukrajinských pohraničníků slavně odpověděl: „Ruské válečné lodě, jděte do pr*ele,“ což je věta, která se stala symbolem ukrajinského odporu.

Později v červnu se ruské jednotky z Hadího ostrova stáhly, píše deník Kyiv Independent. Jejich ústup vedl k vytvoření černomořské obilné iniciativy, kterou zprostředkovala OSN a Turecko a která obnovila vývoz obilí a dalších zemědělských produktů do zbytku světa. Ruské ministerstvo obrany označilo stažení za „gesto dobré vůle“, nikoli za porážku, a dodalo, že vojáci „splnili svou misi“ a stahují se, aby demonstrovali ochotu Ruska umožnit vývoz obilí z ukrajinských černomořských přístavů.

Andryj Jermak, vedoucí kanceláře prezidenta Volodymyra Zelenského, označil toto prohlášení za „naprostý podvrh“ a dodal, že ruské jednotky byly z ostrova vytlačeny v důsledku pozoruhodné operace vedené ukrajinskými ozbrojenými silami.

Zdroj: Unian, Kyiv Independent