Bez okamžité pomoci od USA může Ukrajina koncem roku 2024 prohrát válku, tvrdí šéf CIA

Přidat na Seznam.cz

Ředitel CIA Bill Burns ve čtvrtek vydal důrazné varování: bez zvýšené vojenské podpory USA by Ukrajina mohla do konce roku „prohrát“ válku proti Rusku. Informují o tom deníky Politico a CNN.

V projevu v Centru George W. Bushe Burns zdůraznil naléhavost poskytnutí vojenské pomoci Ukrajině.“Myslím si, že s podporou, kterou by přinesla vojenská pomoc, a to jak z praktického, tak psychologického hlediska, jsou Ukrajinci zcela schopni udržet se až do roku 2024.“ prohlásil šéf CIA.

Burns však varoval, že bez další pomoci by se situace mohla stát zoufalou. „Existuje velmi reálné riziko, že by Ukrajinci mohli do konce roku 2024 na bojišti prohrát, nebo přinejmenším dostat Putina do pozice, kdy by mohl diktovat podmínky politického urovnání.“ varoval.

V době, kdy Kongres projednává dlouho odkládaný balíček pomoci, Burns zdůraznil kritickou potřebu podpory. Zdůraznil nedostatek základní munice, s nímž se potýkají ukrajinské síly, a uvedl příklady brigád s výrazně omezenými zdroji.

Navzdory snahám o schválení balíčku pomoci Burns zdůraznil, že je důležité jednat rychle, aby se zabránilo dalším ztrátám. Jako možný výsledek bez doplňkové pomoci uvedl město Avdijivka, které bylo nedávno ztraceno v důsledku ruského postupu.

Nedostatek munice a vojenského vybavení má zničující dopad na schopnost Ukrajiny bránit se ruské agresi, přičemž rostou obavy o schopnost země se bránit.

Zdroj: Politico, CNN