Berlusconi obviňuje Zelenského z rozpoutání války a navrhuje plán na její ukončení

Přidat na Seznam.cz

Bývalý italský premiér Silvio Berlusconi řekl, že kdyby byl stále v čele vlády, tak by se nesetkal s Volodymyrem Zelenským, protože ukrajinského prezidenta viní z rozpoutání války s Ruskem, píše deník News Break.

Šestaosmdesátiletý Berlusconi se až do ruské invaze na Ukrajinu často chlubil přátelstvím s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a loni v září pobouřil veřejnost, když prohlásil, že Putin byl do války dotlačen a chce do čela Kyjeva dosadit „slušné lidi“.

Berlusconi, vůdce konzervativní strany Forza Italia, která je součástí vládnoucí koalice v zemi, hovořil poté, co italská premiérka Giorgia Meloniová v pátek obvinila Francii z ohrožení jednoty EU v otázce Ukrajiny tím, že uspořádala v Paříži francouzsko-německou večeři se Zelenským, o tom jsme vás informovali v tomto článku.

„Jako premiér bych se Zelenským nemluvil, protože jsme svědky devastace země a masakru jejich vojáků a civilistů. Stačilo by, kdyby přestal útočit na dvě autonomní republiky Donbasu, a to by se nestalo.Takže chování tohoto pána hodnotím velmi, velmi negativně,“ řekl Berlusconi.

Kancelář stávající premiérky Itálie uvedla, že podpora italské vlády Ukrajině je pevná a přesvědčená, jak je jasně uvedeno v programu a jak potvrdily všechny parlamentní hlasy většiny podporující exekutivu.

Berlusconi rovněž vyzval Spojené státy, aby vyvinuly tlak na Zelenského a pohrozily zastavením dodávek zbraní na Ukrajinu, a zároveň přislíbil rozsáhlý program pomoci, pokud bude souhlasit s okamžitým příměřím, uvedla ukrajinská agentura Unian.

Italský ministr zahraničních věcí Antonio Tajani, který je rovněž členem strany Forza Italia, na Twitteru uvedl, že strana vždy stála za nezávislostí Ukrajiny, na straně Evropy, NATO a Západu.

Zdroj: News Break, Unian