Běloruští specialisté prošli celým cyklem výcviku na jaderné zbraně v Rusku

Přidat na Seznam.cz

Bělorusko Rada bezpečnosti Běloruska prohlásila, že odpůrci Lukašenkova režimu by raději neměli zkoumat, zda Bělorusové opravdu mohou použít ruské jaderné zbraně, informoval běloruský server BELTA.

Rada bezpečnosti Běloruska zdůraznila, že po obdržení jaderné munice z Ruska prošli běloruští specialisté celým cyklem výcviku v Rusku, vypracovali soubor opatření na simulátorech a reálných zařízeních, prošli kontrolními testy a prověrkami a dostali odpovídající příležitost tyto zbraně použít.

„Máme ducha, vůli a připravenost bránit naši zemi všemi prostředky, pokud to bude nutné,“ řekl první náměstek státního tajemníka Rady bezpečnosti Běloruska Pavel Muraveiko a naznačil tak, že Bělorusové nejenomže mají jaderné zbraně, ale taky s nimi umí zacházet a v případě potřeby je použijí.

Nebezpečný pakt

Ministři obrany Ruska a Běloruska podepsali 25. května dokumenty o rozmístění taktických jaderných zbraní na běloruském území.

O měsíc později ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že některé ruské jaderné zbraně se již nacházejí v Bělorusku. Koncem června dal běloruský prezident Alexandr Lukašenko vládě pokyn, aby vypracovala „algoritmus použití“ jaderných zbraní rozmístěných Ruskem, informuje server Ukrainska Pravda.

Zdroje: BELTA, Ukrainska Pravda