Běloruský vůdce navrhuje trojstranné partnerství s Ruskem a Severní Koreou

Přidat na Seznam.cz

Alexandr Lukašenko vyjádřil zájem o vytvoření trojstranného partnerství s Ruskem a Severní Koreou v souvislosti se spekulacemi, že Vladimir Putin a Kim Čong-un jednají o dodávkách zbraní, která by měla podpořit ruskou válku na Ukrajině, píše deník The Guardian.

Běloruský vůdce se tak vyjádřil během summitu s Putinem v černomořském letovisku Soči, kde se letos konalo jejich sedmé osobní setkání. „Myslím, že můžeme uvažovat o trojstranné spolupráci,“ řekl Lukašenko. „Severní Korea, Rusko. Vím, že Korejci o vás mají velký zájem. Myslím, že i tam se dá najít kus práce pro Bělorusko. Vzhledem k problémům, které existují.“ uvedl běloruský diktátor.

Putin a Kim se setkali začátkem tohoto týdne na kosmodromu Vostočnyj na ruském Dálném východě. Přísně střežený summit byl Kimovou první cestou mimo Severní Koreu za poslední čtyři roky. O rozhovorech bylo zveřejněno jen málo podrobností, ale říkalo se, že Rusko shání severokorejskou munici navzdory sankcím OSN, které zakazují obchody se zbraněmi s Kimovým režimem.

Putinův mluvčí Dmitrij Peskov uvedl, že oba lídři během návštěvy nepodepsali žádné smlouvy ani kontrakty o dodávkách zbraní.

Jak píše deník ABC News, Lukašenko poukazuje, že Bělorusko chce být pouze vojenským centrem Ruska a profitovat z toho, aby kompenzovalo uzavření západních trhů a sankce, ale nechce posílat své vojáky umírat na Ukrajinu.

Evropský parlament začátkem tohoto týdne obvinil Lukašenka ze spoluúčasti na ruských válečných zločinech na Ukrajině a vyzval Mezinárodní trestní soud (ICC), aby vydal zatykač na běloruského vůdce.

V rezoluci, kterou ve středu přijali zákonodárci ve Štrasburku, se uvádí, že Lukašenko „umožnil“ ruskou válku na Ukrajině a nese „přímou odpovědnost“ za výsledné ztráty na životech a zkázu. Rezoluce rovněž obvinila Lukašenka z napomáhání Rusku při násilné deportaci dětí z Ukrajiny do Ruska, což je obvinění, na jehož základě již ICC vydal zatykač na Putina a ruskou zmocněnkyni pro ochranu práv dětí Marii Lvovou-Belovou.

Zdroj: The Guardian, ABC News, YouTube