Běloruský opoziční aktivista odhaluje nové informace o Lukašenkově zdravotním stavu. Fatální diagnóza pro diktátora

Přidat na Seznam.cz

Valerij Cepkalo je bývalý spolupracovník Alexandra Lukašenka, který je nyní běloruským opozičníkem. Před časem prozradil, že prezident měl být urychleně převezen na pohotovostní oddělení jedné z moskevských nemocnic, psal deník Independent. Mělo se tak stát po jeho setkání s Vladimirem Putinem.

Nyní Cepkalo odhalil další neoficiální informace o Lukašenkově zdravotním stavu. Nejsou příliš optimistické. Lukašenko si měl vyslechnout smrtelnou diagnózu a seznam neduhů, které opozičník odhalil, je opravdu dlouhý.

Lukašenko byl podle aktivisty po setkání s Putinem za zavřenými dveřmi urgentně převezen do moskevské Ústřední klinické nemocnice. V současné době tam zůstává v péči lékařů. K péči o jeho kritický stav měli být mobilizováni špičkoví odborníci. Byly provedeny procedury na čištění krve a Lukašenkův stav byl shledán nezpůsobilým k transportu. Cílem organizované záchrany běloruského diktátora bylo rozptýlit spekulace o údajném podílu Kremlu na jeho otravě, napsal v sobotu 27. května na Twitteru opoziční aktivista Valerij Cepkalo. Upozornil však tehdy, že se jedná o nepotvrzené informace.

Nové zprávy o Lukašenkově zdravotním stavu
Nyní Cepkalo (někdejší běloruský velvyslanec v USA) na sociálních sítích podrobněji popsal neduhy prezidenta Lukašenka. Svůj příspěvek nazval: „Fatální diagnóza pro diktátora: může Bělorusko znovu začít?“ a v příspěvku se píše: „Pacient pociťoval nevolnost a zvracení. Kromě těchto příznaků mu tekla krev z nosu, dásní a na kůži byly bodové krváceniny, viditelné zejména v místech vpichů, stálo dále v příspěvku na Twitteru. „Vzhledem k historii s Navalným, Skripalovými a Litviněnkem mohly příznaky vyvolat četné spekulace o otravě. Situaci navíc zkomplikoval fakt, že v nemocnici skončil po plánované večeři s Putinem. Byli urychleně svoláni nejlepší lékaři v Moskvě, aby mu zachránili život,“ napsal.

Lékaři měli běloruskému prezidentovi diagnostikovat syndrom diseminované intravaskulární koagulace (DIC). Toto onemocnění je charakterizováno poruchou srážlivosti krve vedoucí k tvorbě mnohočetných krevních sraženin. DIC způsobuje krvácení do různých orgánů, což může být krvácení na kůži, ale také z trávicího traktu.

Lukašenko má také pociťovat dušnost, studený pot, bolest a otoky nohou a hrudníku. Aby se obnovily a udržely jeho životní funkce, mají mu lékaři „transfundovat čerstvě zmraženou plazmu a podávat různé nitrožilní roztoky, které ovlivňují srážlivost krve“.

„Nyní je pro Západ rozhodující čas, aby podnikl rozhodné kroky, vzhledem k šanci na demokracii v Bělorusku po třech desetiletích,“ napsal Cepkalo a ke svému příspěvku přidal video. Je na něm mimo jiné vidět Lukašenka, jak sedí na tribuně v Moskvě s grimasou bolesti ve tváři a účastní se konference, kde po přednesení projevu s velkými obtížemi odchází z pódia.

Zdroj: Independent, Twitter